středa 19. ledna 2022 Doubravka

Nehorázné, komentuje primátor opatření. Vláda musí podle něho trhovcům nabídnout kompenzace

Ke kritice vládních opatření se závěrem týdne přidalo také vedení hlavního města. Tomu vadí nečekané zrušení vánočních trhů v republice. Rozhodnutí navíc přišlo v situaci, kdy mají provozovatelé trhů nakoupeny veškeré suroviny k jejich zahájení. I proto vedení města vyzvalo vládu k neodkladnému nabídnutí kompenzací za zrušené trhy.

Vánoční tržiště z náměstí Míru zmizí příští týden, stánkaři jsou zoufalí

Provozovatelé a stánkaři na vánočních trzích na pražském náměstí Míru začnou po ukončení dnešních trhů kvůli vládnímu nařízení proti covidu-19 odklízet stánky. Kompletně by tržiště mělo zmizet v průběhu příštího týdne. Škody se budou pohybovat v...

„Rozhodnutí vlády o zrušení konání venkovních vánočních trhů doslova ze dne na den je nehorázné vůči všem provozovatelům trhů i samotným stánkařům, kteří si zboží mnohdy zakoupili na úvěr. Je neskutečné, že je nechali ty stánky i postavit a teď je budou nutit je zase zbourat. Vláda musí nabídnout co nejrychleji adekvátní finanční kompenzace všem stánkařům,“ uvádí primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Hlavní město mělo pro letošní rok připraveny adventní trhy na Staroměstském náměstí a náměstí Republiky, které měla provozovat společnost Taiko. Další trhy byly v menším měřítku připraveny na Mariánském náměstí, které organizoval přímo pražský magistrát, a prodávat zde své předměty měly výhradně neziskové organizace a chráněné dílny. Vládní rozhodnutí však během čtvrtečního večera vystavilo stopku všem prodejcům, bez výjimky.

Chabr: Zrušení prodeje vánočních předmětů fakt nechápu

„Obchody zůstávají otevřené, venkovní stánky malých živnostníků na vzduchu ne. Pochopil bych nutnost zrušení programu vánočních trhů, pochopil bych asi zrušení prodeje občerstvení, ale zrušení prodeje vánočních předmětů fakt nechápu,“ napsal radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09) na sociální sítě.

Vládu ve svém vyjádření vyzval k tomu, aby ztráty trhovcům vyrovnala kompenzacemi. „Toto je zmatečnost vlády nejen vůči tisícům malých živnostníkům, kteří se připravovali na vánoční trhy. Živnostníků, kteří třeba ručně vyrábí vánoční ozdoby, na výrobu se zadlužují a která probíhá půl roku předem a hlavní čas a místo odbytu nastává o vánočních trzích. Vláda v předvečer začátku hlavního ekonomického období všem, kteří k tomu napnuli veškeré své finanční možnosti, aby si udělali zásoby, nakoupili, vyrobili, naskladnili, tak večer před zahájením oznámí zrušení. Bez jasných náhrad. Velká část trhovců je zadlužená v naději čekající konečně na nějaký příjem. Spolu s restriktivním opatřením, musím dělat opatření kompenzační,“ dodává Chabr.

Rušit vánoční trhy ze dne na den je vrchol ignorance vůči živnostníkům, říká radní Chabr

Vánoční trhy v Praze dnešním dnem končím. Od šesté hodiny večerní jejich provozování zakazuje nové vládní opatření. Rozhodnutí vlády ještě během čtvrtečního večera zkritizoval radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09).

Trhovci v šoku

Jeho slova potvrzují samotní trhovci. „My jsme v šoku a jsme zoufalí. Jsme překvapení, že zůstanou otevřené obchodní domy, ale trhy venku se zavřou,“ řekla pro Pražskou Drbnu mluvčí společnosti Taiko, která vánoční trhy v Praze pořádá, Hana Tietze

Jedinou možností pro organizátory vánočních trhů je čekat, jak se bude situace vyvíjet. „Máme v tom celoroční náklady na skladování a opravy stánkových domků. Přijali jsme nějaké zaměstnance, takže budeme volat po kompenzacích,“ pověděla Tietze.

Hlavní město proto projedná, jakým způsobem by mohlo stánkařům pomoci, nicméně bez bližších informací ke kompenzacím by mohlo naopak některých stánkařům zkomplikovat situaci s žádostmi. „Rozhodně budeme chtít za hlavní město pomoci trhovcům co nejvíce a produkty, které mají nižší spotřební dobu, nabídnout školám, sociálním organizacím a složkám Integrovaného záchranného systému. Limituje nás ale neinformovanost ze strany vlády ohledně kompenzací, protože případným nákupem věcí bychom paradoxně mohli některým stánkařům ublížit, jelikož by pak neměli na peníze od státu například nárok. Budeme se nicméně situaci věnovat na nejbližším zasedání Rady hlavního města Prahy a věřím, že do té doby nám vláda poskytne bližší informace. Tato situace se musí řešit neodkladně, kompenzace až za několik týdnů či měsíců by měla pro trhovce fatální následky,“ dodává radní Prahy pro oblast podpory podnikání Vít Šimral (Piráti).

Potraviny se využijí

Potraviny nakoupené pro zahájení trhů na Mariánském náměstí magistrát daruje složkám Integrovaného záchranného systému a dalším organizacím. Jen prvotní náklady se přitom vyšplhaly na přibližně 500 tisíc korun. „Včerejší nařízení vlády zakázalo populární vánoční trhy. Opatření, které na poslední chvíli zasáhlo stovky stánkařů, se dotkne i města samotného, které chtělo pořádat trhy na Mariánském náměstí. Protože jsou všechny stánky již zásobeny jídlem a pitím, rozhodli jsme se, že potraviny a nápoje rozvezeme mezi bezpečnostní složky,“ uzavírá náměstek primátora Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto praha.eu

Štítky Praha, trhy, Jan Chabr, vláda, opatření, Zdeněk Hřib

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.