pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Výstavy, světelné instalace a audiovizuální projekce. Oslavy 17. listopadu se vrací na Národku

Výročí sametové revoluce by se letos na Národní třídě v Praze mělo uskutečnit ve znamení pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Organizátoři v místě střetu studentů s policejními složkami v roce 1989 plánují kulturní program včetně divadelních představení a debat. Po vzoru minulého ročníku se pietní místo přenese také do on-line prostředí. Za pořádající spolek Díky, že můžem o tom informovala Martina Plesníková.

Národní třída jako živý galerijní prostor

Osmý ročník oslav svobody známých jako Korzo Národní se po odmlce vynucené protipandemickými opatřeními oficiálně vrací do veřejného prostoru. Organizátoři zároveň kvůli proměnlivé situaci kolem koronaviru program na Národní třídě sestavili tak, aby se návštěvníci u jednotlivých aktivit neshlukovali ve velkých davech. „Letošní ročník je pro nás příslibem návratu do normálu. Lidé si během 17. listopadu budou moct užít program přímo na Národní třídě, podobně jako byli v minulosti zvyklí. Nabídneme také několik způsobů, jak výročí oslavit i na dálku," uvedla předsedkyně spolku Díky, že můžem Lucie Bílková.

Národní třída se podle plánů během výročí promění v živý galerijní prostor. Kralovat mu budou audiovizuální a světelné umělecké instalace. V plánu je mimo jiné venkovní projekce na fasádu obchodního domu Máj tematizující současnou politickou situaci v Bělorusku. Návštěvníci budou moci navštívit pouliční výstavy či se zúčastnit vzdělávacích procházek mapujících období komunismu, události sametové revoluce i raná porevoluční léta. Na rozdíl od minulého ročníku se program uskuteční i ve vnitřních prostorách budov kolem Národní třídy. Korzo Národní představí divadelní představení, talkshow Kupé v lese ve spolupráci s divadlem Vosto5, výtvarné workshopy se Skautským institutem či debaty spolupořádané s médii.

FOTO, VIDEO: 17. listopad v Praze: Pieta na Národní třídě i protest proti vládním opatřením

Lidé po celém Česku si dnes připomněli výročí událostí spojených se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunistická moc. Kvůli koronaviru dnes oslavy probíhaly v komornějším duchu,...

Středobodem bude tradičně pietní místo

Středobodem dění se během Dne boje za svobodu a demokracii tradičně stane pietní místo, kam občané pokládají svíčky, věnce a květiny. „V roce 2020 jsme vlivem okolností hledali kreativní řešení, jak lidem přenést oslavy svobody do jejich domovů. Vznikla tak on-line pieta a možnost zapálit svíčku na dálku využilo přes 2000 lidí. Rozhodli jsme se ji pro letošek zopakovat a umožnit lidem uctít památku listopadových událostí, i když nemohou nebo nechtějí z různých důvodů přijít přímo na Národní třídu," sdělila Bílková.

Ani letos pořadatelé neopomíjejí propojení celé České republiky. V plánu je například tradiční nasvícení budov do českých státních barev. V programu má své místo Modlitba pro Martu, kterou chtějí organizátoři zprostředkovat televizním přenosem v symbolickém datu a čase 17. 11. v 17:11. Písní ozvučí také městské rozhlasy po celé zemi a rádiový éter. Další informace o programu se nacházejí na dikyzemuzem.cz nebo sociálních sítích.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Díky, že můžem

Štítky 17. listopad, kultura, historie, 1989, Národní, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bohumila Majerová

Co je proboha Národka?

úterý, 19. října 2021, 18:37

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.