pondělí 18. října 2021 Lukáš

Transporty koní Převalského z pražské zoo na východ Mongolska začnou v průběhu příštích let

Pražská zoologická zahrada bude koně Převalského ze svého chovu transportovat na východ Mongolska. Dosud se koně přepravovali zvláště do oblasti zvané Velká Gobi B v jihozápadním Mongolsku. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Zoo se stala partnerem Mongolska pro osídlení východu státu těmito divokými koňmi.

Transporty koní by mohly začít během několika let

Transporty (koní na východ) by mohly začít v řádu několika let,“ řekl Miroslav Bobek. Před samotnými převozy, při nichž by měla zoo opět spolupracovat s Armádou ČR, budou ještě v lokalitě výzkumy, budou se stavět ohrady a budovat potřebná infrastruktura, dodal.

V Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B, kam zoo koně dovážela doposud, překročil počet v letošním roce 350 jedinců. Cílem je proto podle Bobka osídlit další oblasti Mongolska. Zoo uzavřela o novém projektu před několika dny memorandum s mongolským ministerstvem životního prostředí.

Devět leteckých transportů a 34 koní

Na jihozápad Mongolska zoo v rámci projektu Návrat divokých koní dosud přepravila 34 koní. Na devíti leteckých transportech zoo spolupracovala s Armádou ČR. Plánovaný desátý transport koní se kvůli pandemii covidu-19 neuskutečnil. První transport koní zoo uspořádala v roce 2011. Bylo to poprvé na světě, kdy nějaká zoo transport sama zorganizovala. Předtím přesuny koní organizovaly podle náměstka zoo Jaroslava Šimka soukromé nadace a nevládní organizace. Do projektu zoo podle Bobka zatím investovala 24,2 milionu korun.

V 60. letech 20. století již nebyl ve volné přírodě ani jeden kůň Převalského

Cílem transportů je ochrana druhu a obnova volně žijících populací v místě původního výskytu. Ještě na přelomu 19. a 20. století byla na středoasijských stepích a polopouštích stáda těchto lichokopytníků, zhruba na konci 60. let 20. století však nebyl ve volné přírodě zaznamenán ani jeden. Hlavními příčinami vyhubení druhu byl zejména lov, konkurence hospodářských zvířat o pastvu a vodu a tehdy panující kruté zimy. Zpět na mongolské stepi se koně vrací postupně právě díky převozům z chovů zvířat v lidské péči. Chovy v Evropě se datují zhruba od konce 19. století.

Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se narodilo přes 230 hříbat. Pražská zoo získala za projekt Návrat divokých koní a za dlouholetý přínos k záchraně koně Převalského nejvyšší ocenění WAZA Conservation Award od Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA).

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, Mongolsko, příroda, zoo, Praha, koně Převalského

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.