neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Před 90 lety se poprvé otevřela pražská zoo. Nabídne tematický program

Dnes uplynulo přesně 90 let od prvního otevření pražské zoo. Již v dopoledních hodinách začnou velkolepé oslavy, které se ponesou v duchu první republiky. Návštěvníci se budou moct těšit na křest knihy, která mapuje historii zoo, představení nové deskové hry i nových Trojských tolarů, které vydala Státní tiskárna cenin. Každý návštěvník, který dnes přijde do Zoo Praha v kostýmu ve stylu 30. let, dostane u vstupu drobný dárek.

Historické motocykly, flašinetář i workshopy swingu

Připomínáme si v letošním roce už 90 let od otevření Zoo Praha. Přesněji od otevření jejího staveniště – což však nemění nic na tom, že právě tehdy prošli jejími branami první návštěvníci. Po desetiletích debat, sporů a příprav tak naše hlavní město konečně získalo svou zoologickou zahradu,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Podle něj je s touto událostí spojeno především jméno prvního ředitele Jiřího Jandy, který založení a budování zoo zasvětil značnou část svého života.

Návštěvníkům přiblíží pražská zoo svou proměnu za devět dekád své existence. Celý areál zoo se dnes vrátí do stylu 30. let. Velcí i malí návštěvníci se budou moct těšit na historické motocykly s tehdejší pojízdnou reklamou, flašinetáře i workshopy swingového tance nebo tematický fotokoutek. Poblahopřát ke kulatému jubileu přijde pražské zoo řada známých osobností, jako je herec Tomáš Töpfer, Veronika a Biser Arichtevovi, zástupci zřizovatele, bývalí zaměstnanci a další.

Podle Bobka je zoo nesmírně složitý organismus, který by nefungoval bez chovatelů, kurátorů nebo veterinářů, ale tak bez údržbářů, pokladních, kuchařů nebo uklízeček. „A tak bych nyní, u příležitosti 90. výročí otevření Zoo Praha, rád vyslovil své poděkování všem, kdo pro ni s nasazením, poctivostí a loajalitou pracovali v minulosti, stejně jako těm, kdo pro ni pracují dnes,“ dodává Bobek.

Bohatý program pro malé i velké

Od 10:15 do 10:45 bude na programu swingové taneční vystoupení tanečního studia ZIG-ZAG tap & swing a workshop u Vzdělávacího centra. Poté bude následovat průvod od Vzdělávacího centra k divadlu Archa spolu se členy spolku Chůdadlo v dobových kostýmech.

Od 11 do 12 hodin bude na programu živý přenost pořadu Tobogán Českého rozhlasu Dvojka z divadla Archa. Od 13 hodin pak začne oslava 90. výročí založení pražské zoo a křest knihy Zoo pro hlavní město. O hodinu později se bude křtít desková hra s názvem Po stopách v Zoo Praha. Samotnou hru pokřtí samec lachtana jihoafrického Meloun. Pro návštěvníky bude připravena i soutěž o několik deskových her.

Od 15 hodin pak bude představen Trojský tolar, který byl vydán Státní tiskárnou cenin v Údolí slonů. A nakonec od 15.15 do 15.35 bude na programu workshop swingového tance u Vzdělávacího centra.

Ohodnoť článek

Foto archiv Zoo Praha

Štítky zoo, Praha, výročí, společnost, 90 let

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.