Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

Dnes je Světový den hemofilie. Červeně se rozsvítí Petřín i Tančící dům

Na 17. duben připadá Světový den hemofilie. Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky lidí v České republice. Pokud hemofilici v krizové situaci okamžitě nedostanou svůj lék, hrozí jim závažná poškození kloubů, vnitřních orgánů i smrt. Na podporu povědomí o této nemoci se dnes červeně rozsvítí budovy v Praze.

Hemofilikům hrozí při úrazu menší nebezpečí díky identifikátorům, pomáhá jim i moderní léčba a osvěta. Rizika spojená s těžkými formami krvácivých onemocnění, ke kterým kromě hemofilie patří také Von Willebrandova choroba, se daří snižovat díky moderním léčebným postupům i osvětě, ke které přispívá Světový den hemofile, který připadá na 17. dubna.

„Dříve jsme léčili krvácení, to znamená, že jsme reagovali na to, když přišlo. Dnes umíme díky takzvané profylaxi bránit vzniku spontánního krvácení. Tím pádem můžeme nemocným umožnit žít co nejvíce normální život, jak v oblasti sociální, tak třeba i u sportu,“ uvedl Petr Dulíček z Hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové a dodal, že léčba krvácivých onemocnění prošla v uplynulých 15 letech zásadním vývojem.

Hemofilici se i přes pokroky v léčbě dostávají do situací, kdy jsou kvůli své nemoci ohroženi více než zdraví lidé. Český svaz hemofiliků (ČSH) se v poslední době zaměřil na případy, kdy nemocní potřebují ošetření od záchranné služby. 

„Pokud se stane nějaký úraz nebo třeba dopravní nehoda, může být okamžité podání potřebného koncentrátu otázkou života a smrti. Poruchu srážlivosti krve ale na první pohled nikdo nepozná,“ uvedl předseda ČSH Martin Bohůn. „Proto jsme ve spolupráci s organizací Hemojunior a Zdravotnickou záchrannou službou sestavili sadu čtyř takzvaných identifikátorů, díky kterým je jasné, že zraněný člověk je hemofilik,“ doplnil.

K záchraně života mohou přispět červený náramek s potřebnými kontakty a diagnózou, označení na průkazce zdravotní pojišťovny, průkaz hemofilika, červená brašna, v níž jsou uložené léky, a především informovanost záchranářů.

V Praze letos červená světla rozzáří Petřínskou rozhlednu, budovu Ministerstva zdravotnictví, Tančící dům, budovu Fakulty elektrotechnické ČVUT v Dejvicích, ale budovu Ministerstva financí. „Na podporu Světového dne hemofilie rozsvítíme budovu Ministerstva financí červeně už podruhé. Je to ta nejmenší věc, kterou můžeme udělat a činíme tak velmi rádi,“ říká státní tajemník Ministerstva financí Petr Bejček.

Ohodnoť článek

Foto Český svaz hemofiliků

Štítky hemofilie, světový den, červené světlo, Praha, nemoc, Tančící dům, Petřín, Česko, léčba, Ministerstvo financí České republiky, Fakultní nemocnice Hradec Králové, České vysoké učení technické v Praze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.