čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Průměrná mzda v Praze stoupla. Pražané si průměrně vydělají 45 944 korun měsíčně

Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze vzrostla v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně o čtyři procenta na 45 944 korun. Zaměstnanci v hlavním městě si tak polepšili v průměru o 1782 korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Pražské mzdy jsou mezi kraji výrazně nejvyšší, celorepublikový průměr převyšují o 7419 korun. Procentuální nárůst byl ale mezi kraji nejpomalejší.

Spotřebitelské ceny za čtvrté čtvrtletí stouply o 2,6 procenta, reálně se tak při započtení inflace průměrná mzda v Praze zvýšila o 1,4 procenta.

Za celý loňský rok vzrostl v Praze průměrný výdělek o 3,1 procenta na 43 675 korun, tedy o 1319 korun. V porovnání s kraji byl procentuální nárůst opět nejmenší. Celorepublikově průměrná mzda loni dosáhla k 35 611 korun, což bylo proti předchozímu roku o 4,4 procenta více.

Mezi kraji nejvyšší zvýšení zaznamenaly ve čtvrtém kvartále i za celý loňský rok průměrné mzdy v Ústeckém kraji. V posledním čtvrtletí meziročně stouply o 9,6 procenta a za celý rok 2020 o 6,1 procenta.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky hospodářství, mzdy, ČSÚ, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.