čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

O služby pražské nábytkové banky je velký zájem. Pomohla již padesátce domácností

Prostřednictvím Nábytkové banky Praha zatím nábytek obdrželo přes padesát domácností sociálně slabších lidí. Hlavní město zařízení zřídilo prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) zhruba před dvěma měsíci.

Nepotřebné, ale funkční kusy nábytku

Do Nábytkové banky mohou zájemci dát nepotřebné, ale funkční kusy nábytku a spotřebičů, kterých se chtějí zbavit. Banka vybavení následně poskytuje lidem, kteří si nemohou dovolit koupit vlastní.

O službu Nábytkové banky Praha je zájem obrovský. Ke konci února k nám dorazilo 1500 nabídek bytového vybavení, tedy nábytku a elektrospotřebičů, od dárců,“ uvedl vedoucí pražské Nábytkové banky Tomáš Valenta a doplnil, že banka zaevidovala asi 1200 kusů bytového vybavení, které jim nabídly soukromé osoby i firmy. Část darovaných věcí nyní v prostorách banky v pražské městské části Libuš čeká na nové majitele, část už noví vlastníci ve svých domovech využívají. Podle Valenty pracovníci zařízení zavezli k začátku března nábytek a elektrospotřebiče do více než 50 bytů žadatelů o vybavení. Do jedné takové domácnosti putovalo průměrně 15 kusů darovaného bytového zařízení.

Poptávat nábytek mohou lidé, kteří jsou ve finančních potížích a mají doporučení odboru sociálních věcí

Poptávek po nábytku či elektru z Nábytkové banky Praha je aktuálně zhruba 200. Poptávat vybavení mohou podle ředitele CSSP Martina Šimáčka lidé, kteří jsou ve finančních potížích a kteří mají doporučení odboru sociálních věcí nebo spolupracují se sociální službou. Doplnil, že v Praze je přes 20 tisíc osob, které potřebují podporu při bydlení dávkou v podobě příspěvku na bydlení nebo doplatku na bydlení.

Nábytková banka, která sídlí v budově v majetku hlavního města, zahájila provoz 13. ledna. Vstupní náklady na zbudování banky v Libuši byly 2,85 milionu korun. Z těchto peněz se mimo jiné prostory upravovaly a nakoupila se dodávka pro převoz nábytku. Provozní náklady jsou asi 0,5 milionu ročně. Provoz nyní zajišťuje pět zaměstnanců, a to vedoucí, technik, dispečer a dva řidiči, kteří mají na starosti transport nábytku. Praha dříve využívala nábytkovou banku neziskové organizace R-Mosty. Tato nová má vyšší kapacitu. Podobná zařízení fungující jsou i v dalších městech republiky, například v Brně nebo v Liberci.

Praha otevřela nábytkovou banku. Pomůže sociálně potřebným i lidem v nouzi

Ve středu 13. ledna otevřela metropole vlastní nábytkovou banku v Praze-Libuši. Je určena lidem v nouzi, kterým poskytne nábytek a základní vybavení domácnosti. Nábytek, který pomůže potřebným, mohou do banky věnovat drobní dárci i firmy.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto praha.eu

Štítky ČR, správa, sociální, služby, Praha, nábytek, nábytková banka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.