Metropole chce kampaní, která má podpořit pěstounství, zvýšit počet pěstounů. Praha vsadila na známé tváře, a tak se v kampani objeví Lucie Benešová, Marek Němec, Jana Stryková a moderátor Honza Dědek. Organizátoři upozorňují na problematiku pěstounské péče již od 15. ledna, kdy představili na reklamních plochách údajný start nového sitkomu Pěstouni. Vedle fiktivního seriálu spustili také facebookový profil a web Novipestouni.cz.
„Každé dítě má mít šanci vyrůstat v rodině. V ústavní péči jsou přitom tisíce dětí, pro které hledáme pěstouny. Povzbudivé je, že podle průzkumu společnosti Ipsos každý čtvrtý Čech by o pěstounství sám uvažoval. Chceme tento potenciál využít, a proto kampaň na podporu pěstounství spouštíme,“ uvedla radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). „V Praze bychom potřebovali dvojnásobný počet pěstounů,“ doplnila.
Cílem kampaně je podpořit zájem o pěstounství a bourat mýty, které od něj lidi odrazují. Třetina dotázaných v průzkumu uvádí například jako faktor odrazující od přijetí dítěte to, že už děti mají nebo jsou na přijetí moc staří. Přitom fungující či starší domácnosti patří mezi jedny z nejvhodnějších žadatelů o pěstounství.
„Přišlo mi smysluplné a přínosné se této kampaně zúčastnit,“ sdělil moderátor talk show 7 pádů Honza Dědek. S Lucií Benešovou ve fiktivním seriálu hraje rodiče. „Mám pár přátel, kteří se stali pěstouny, a ti říkají, že to není vždy jednoduché, ale ten pocit je prý neuvěřitelný. Sám děti nemám, ale kdybych byl v nějakém vztahu, minimálně bych o pěstounství přemýšlel,“ dodal.
O „nepopsatelném pocitu“, když dítě bere pěstouny jako vlastní rodiče, hovořili také pěstouni manželé Trojanovi.
Pěstounská péče je formou náhradní rodinné péče o děti, o které se nemůže starat žádný z biologických rodičů ani poručník. Mezi pěstounem a dítětem přitom nevzniká takový právní poměr jako například u adopce. Právě rozdíl mezi adopcí a pěstounstvím podle průzkumu nezná téměř čtvrtina lidí. Průzkum společnosti Ipsos, kterého se loni v prosinci zúčastnilo 1055 obyvatel České republiky ve věku 18 až 65 let, dále mimo jiné ukázal, že pro 29 procent lidí je lákavá možnost vzít si „pěstounskou dovolenou“, kdy se o dítě na několik dní postarají vychovatelé. Třetina osob by ocenila vyšší finanční odměnu.
Podle radní Johnové stát dostatečně nepodporuje pěstounství, které upravuje zákon o ochraně dětí. Ministerstvo práce připravilo novelu, kterou schválila vláda a projedná Parlament. Podle Asociace Dítě a rodina, Asociace náhradních rodin či Profesního sdružení přechodných pěstounů předloha není systémová, nedostatek pěstounů nevyřeší a situaci dětí by mohla ještě zhoršit. Žádaly o přepracování. Asociace i aliance upozorňují na vysoký počet dětí v ústavech, nedostatek pěstounů i jejich malé finanční ohodnocení.
Poslanci by mohli normu začít v příštích dnech projednávat. Na podpoře pěstounů či omezení ústavní péče zákonodárci opozičních, ale i koaličních stran shodu nemají. Není tak jisté, zda se zákon do říjnových voleb stihne schválit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.