I když stále platí nouzový stav, je potřeba chodit i ven, a to nejlépe tam, kde není moc lidí. A proto Institut plánování a rozvoje hlavního města přišel s nápadem, kdy lidé na svých vycházkách mohou navštívit póly Prahy. Jedná se o nejsevernější, nejjižnější, nejvýchodnější a nejzápadnější bod metropole. A kam se za nimi vydat?
Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Ondřeje Boháče vznikl nápad během lockdownu, když chtěli lidé s dětmi ven, ale zároveň někam, kde nebude moc lidí. „Takže úvaha byla, kam jít ven, kde asi nikdo nebude, ale přitom to může být svým způsobem zajímavé a unikátní místo? K nápadu na „dobytí“ pražských pólů pak už nebylo daleko, vždycky mě navíc bavily geograficky zajímavé body,“ uvádí Boháč.
Podle něj sehrálo svou roli také to, že jeho děti braly návštěvu přírody vždy jako dobroudružnou expedici. Tak se na každém pražském pólu vyfotili s velkou cedulí označující ten daný pól. „Pak jsem to dal na Facebook a různí lidé mi psali, že je to fajn a že by tam taky vyrazili. Tak jsem si řekl, že jim to „k Vánocům“ označím na místě pořádně – i proto, aby lidi měli nějaký hmatatelný cíl,” dodává Boháč.
Na jihovýchodním okraji obce Hovorčovice leží severní pól Prahy. Lidé jej najdou na konci Veleňské ulice u železničního přejezdu. Přesná lokace bodu se nachází před přejezdovým světlem na straně blíže k Hovorčovicím. Sloupek se nachází patnáct metrů od tohoto místa na druhé straně přejezdu.
Na místo se dá dostat nejlépe vlakem, železniční zastávka Hovorčovice je od pólu vzdálená 350 metrů, autobusem PID linkou 351 z metra Letňany, dále autem nebo pro cyklistické nadšence i na kole, a to po trasách 8100, A27.
Za návštěvu stojí v okolí třeba obec Líbeznice, kde byl nedávno dokončen nový areál hasičské zbrojnice, či archeologické naleziště Zlatý kopec, kde bylo doloženo nejstarší osídlení na našem území.
Zhruba 200 metrů od severovýchodního okraje obce Vrané nad Vltavou leží jižní pól Prahy. Ze všech čtyř pólů Prahy se jedná o nejfrekventovanější místo, jelikož leží v říční nivě vedle oblíbené cyklostezky (A2) a pod silnicí Vrané-Jarov.
Bod je veřejně přístupný a označený betonovým sloupkem s popiskem. Nejlépe se k němu dostanete po již zmíněné cyklostezce A2 nebo vlakem do železniční stanice Jarov. Půl kilometru proti proudu najdete přívoz Vrané nad Vltavou – Strnady. Také sem jezdí řada autobusových linek PID, zastávka Jíloviště, Výzkumný ústav. Výlet můžete doplnit také výstupem na vrch Homole s malebnými výhledy do údolí Vltavy.
Východní pól Prahy leží v Klánovickém lese v části Vidrholec, asi 500 metrů západně od města Úvaly. Veřejně přístupný bod je označen betonovým sloupkem s popiskem. Nachází se padesát metrů východně od zelené turistické značky a leží v hustém mlází, takže najít ho bude možná trochu složité.
K místu se dostanene nejlépe vlakem do stanice Úvaly, autobusem PID, ale také na kole nebo pěšky, a to po zelené turistické značce.
Nejzápadnější bod Prahy leží asi 500 metrů jihovýchodně od areálu Amazon v obci Dobrovíz. Jedná se o nejodlehlejší pól Prahy. Dostanete se k němu, když na silnici K Amazonu odbočíte u starého hřbitova na polní cestu, která vás dovede až k ochranému plotu kolem Letiště Václava Havla Praha.
Právě zde je umístěn betonový sloupek s popiskem. Co se týče přesného nejzápadnějšího bodu, tak ten je veřejnosti nepřístupný, protože leží v chráněném areálu letiště a od sloupku je vzdálen asi sto metrů.
K bodu se nejlépe dostanete ze stanice v areálu Amazonu (vlak, PID), po silnici K Amazonu, kde prochází cyklotrasa 8100, která spojuje severní a západní pól Prahy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.