Letošní Noc vědců, která se uskuteční kvůli koronaviru on-line, bude zaměřena na automatizaci a robotizaci. Výzkumníci dnes večer lidem představí využití robotů v řadě vědeckých oborů, ale třeba i při výrobě piva. Jenom v Praze a okolí se do akce zapojí patnáct institucí. Program na webu Akademie věd bude k dispozici až do konce rok. Letošní téma Člověk a robot odkazuje ke stému výročí prvního použití slova robot.
Videopřednášky o využití robotů v astronomii či o literatuře psané umělou inteligencí si pro účastníky připravili vědci z Akademie věd (AV). Spolu s vědci z Fyzikálního ústavu náhlednou lidé do špičkového laserového centra v Dolních Břežanech. Vědci nezapomínají ani na aktuální téma koronaviru, o kterém budou hovořit výzkumníci z Ústavu organické chemie a biochemie.
Česká zemědělská univerzita bude přednášet o měření stromů pomocí dronů, mechanizaci těžby dříví nebo o výzkumu tropického zemědělství. Národní zemědělské muzeum se připojí přednáškami o ochraně rostlin pomocí robotizace, ale také o tom, jak roboti zasáhli do výroby piva a co všechno zkoumají zaměstnanci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.
Pátek, 7. srpna 2020, 20:00
Češi jsou zkrátka hlavičky. Potvrzuje to opakovaný úspěch v celosvětové soutěži Amazonu - Alexa Prize. Český chatbot Alquist z dílny studentů ČVUT pod vedením Jana Šedivého z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT získal bronz....
ČVUT bude mít přednášku zaměřenou na tancující roboty nebo na robotickou rehabilitaci pacientů. Protože právě na ČVUT je laboratoř, která je vybavena špičkovým zařízením tohoto druhu. Vědeckou show předvedou zástupci Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. V plánu je také on-line prohlídka Ústavu anatomie, a lékaři také „provedou“ veřejnost robotickými operacemi. S vesmírnými pokusy a přednáškou o kvantových počítačích se zapojí i organizace Planetum.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.