Pražský vysílač na Žižkově je pro někoho významnou futuristickou, moderní stavbou, jiné odpuzuje. Některé žebříčky ho dokonce řadí mezi nejošklivější stavby světa. Jeho stavba začala 24. listopadu 1985. Jaký vztah k vysílači mají lidé ze Žižkova a jak své dílo vnímá architekt Václav Aulický?
Projektem televizního vysílače pro Prahu byl koncem 70. let pověřen architekt Václav Aulický. Nepřehlédnutelná stavba s restaurací a vyhlídkou, evokující raketu připravenou ke startu, se v Mahlerových sadech budovala sedm let, do provozu byla uvedena až 17. února 1992. Stavba však začala 24. listopadu 1985. Na technickém řešení 216 metrů vysoké věže z oceli a betonu se kromě Aulického významně podílel také statik Jiří Kozák.
Už od roku 1978 probíhalo hledání lokality pro umístění vysílače. „Přestože to je moje dítě, kdybych hledal, kam umístit v Praze věž, tak bych ji neumisťoval opravdu nikam, protože ona samozřejmě je v kontroverzi s tím městem,“ řekl architekt Václav Aulický pro Českých rozhlas v roce 2012.
V roce 2009 server VirtualTourist.com označil Žižkovský vysílač za druhou nejošklivější stavbu světa. V popisu stavby se novinář vyjadřuje také k batolatům Davida Černého. „Je už sama o sobě dost ošklivá, ale malé lezoucí děti od výtvarníka Davida Černého ji z ostudy proměnily v něco, z čeho se vám opravdu zatočí hlava," píše se v anotaci.
Kontroverzní stavba si však během let získala oblibu nejen u místních. Vývoj vztahu k Žižkovské věži pro Pražskou Drbnu popsal herec Národního divadla David Matásek, který na Žižkově prožil téměř celý život a jehož rod je s Žižkovem spjat už několik generací. „V křeči konce osmdesátých let jsme stavbu Žižkovské věže brali jako arogantní obludnost, kvůli které musela padnout i část židovského hřbitova a panoval jednoznačný názor, že se sem, na hranice Žižkova a Vinohrad, absolutně nehodí. Dnes už to tak kategoricky nevidím. Je to součást našich procházek na Jiřák, orientační bod, maják na rozbouřeném moři nočních výprav do barů a hospod a miminka dodávají věži dokonce naději. Naději, že všechno dobře skončí,“ popsal proměnu vztahu k vysílači v Praze 3 David Matásek.
O kráse vysílače vůbec nechce pochybovat muž, který by měl vždy hájit zájmy své městské části. „Vysílač vnímám jako jeden z hlavních symbolů Prahy 3. Podle mě je fenomenální a jako rodilý Žižkovák o něm nechci vůbec pochybovat,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09).
A jaký názor máte na Žižkovskou věž vy? Hlasujte v anketě nebo pište do komentářů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.