Téměř u konce je více než miliardová rekonstrukce funkcionalistické budovy známé jako palác Elektrických podniků. Do zrenovovaných kancelářských prostor se již brzy nastěhují marketingové, reklamní a PR agentury, které jsou součástí nadnárodní společnosti WPP. Projekt Bubenská 1 je jednou z největších a technicky nejnáročnějších rekonstrukcí památkově chráněné budovy na území hlavního města.
„Rekonstrukce byla obrovskou výzvou jednak svým rozsahem, ale hlavně náročností. Jedná se o památkově chráněnou budovu a museli jsme k ní proto přistupovat velmi citlivě. Celá rekonstrukce probíhala od začátku až do konce v úzké spolupráci s odborníky z NPÚ a pražského odboru památkové péče,“ říká Petr Beránek, ředitel developmentu v CPI Property Group, která budovu vlastní, spravuje a je tak zároveň investorem projektu.
Průběh takto významné rekonstrukce přinášel ovšem také různá nečekaná úskalí a velmi specifické momenty. „V průběhu prací mnohdy situace vyžadovala vyřešení protichůdných požadavků na zachování původních prvků a zároveň splnění současných předpisů. Jsem přesvědčen, že se nám ve spolupráci s památkáři i architekty podařilo vždy zvolit ta správná a chytrá řešení, díky kterým dnes máme možnost být u toho, když jedna z nejvýznamnějších budov v Praze znovu ožívá,“ uzavírá Pavel Tošovský, vedoucí projektu z CPI Property Group.
Nové prostory budou sloužit jako sídlo agentur největší komunikační skupiny světa, WPP. „Po celou dobu rekonstrukce jsme byli se zástupci skupiny WPP ve velice úzkém kontaktu a společně řešili jejich budoucí prostory. Vážíme si toho, že právě oni obsadí dvě třetiny budovy. Věřím, že velkoryse pojaté prostory a inspirativní výhledy na Prahu podpoří kreativní práci agentur, a tedy že se zde zaměstnanci budou cítit skvěle,“ dodává Antonín Spáčil, vedoucí developmentu hotelů a kanceláří v CPI Property Group.
Zachovány byly původní prvky stavby
V budově byla zachována řada původních prvků, jako je majestátní žulové schodiště, kovové zábradlí nebo prosklené stěny v mezipatrech schodiště směřující ke kostelu sv. Antonína. „Za velký úspěch považujeme, že se podařilo obnovit památkově chráněnou fasádu tvořenou keramickými obklady, které byly v důsledku událostí okolo druhé světové války nenávratně poškozeny. Aniž bychom narušili její vzhled, podařilo se nám dokonce budovu zateplit, tedy i výrazně snížit její energetickou náročnost. Celkem jsme obnovili 6 tisíc metrů čtverečních těchto obkladů,“ uvádí Tošovský.
„Zajímavostí týkajících se rekonstrukce je celá řada. Příprava a projekt stavby znamenaly roky průzkumů, jejich vyhodnocování a badatelské práce. K dispozici bylo původně jen málo podkladů, a to mimo jiné v souvislosti s poškozením archivu domu během povodní v roce 2002,“ popisuje architekt Marek Tichý z ateliéru TaK, který stojí za celkovým návrhem rekonstrukce. „Cílem rekonstrukce bylo navrátit budově její velkorysost a noblesu a navázat tak na někdejší slávu moderní prvorepublikové stavby. Současně ale připravit budovu na další desítky let provozu a doplnit jí o nejmodernější technické vybavení, které bylo třeba citlivě a smysluplně propojit s původními prvky,“ dodává Tichý.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.