neděle 29. listopadu 2020 Zina

VIDEO: Člověče, nezlob se! nebo šachová figurka? V Praze byla odhalena socha Marie Terezie

Dnes dopoledne byla v parku Marie Terezie na Hradčanech v Praze 6 představena vůbec první socha Marie Terezie na území hlavního města. Za návrhem pomníku stojí sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa, společně zvolili bílou siluetu vladařky bez tváře. Socha váží sedm tun a měří přibližně pět a půl metru.

Dnes v deset hodin dopoledne proběhlo v parku Marie Terezie v Praze 6 slavnostní odhalení sochy jediné vládnoucí ženy na českém trůnu. „Marie Terezie vládla v poměrně turbulentních časech. Pragmatická sankce vydaná jejím otcem ji sice určila jako následnici všech rakouských držav, svůj trůn ale musela obhájit, obrazně řečeno, s mečem v ruce. Našim zemím přinesla společně se svým synem spoustu nového a dobrého. Z jejích reforem vlastně žijeme dodnes. I proto jsme pro uvedení jejího pomníku vybrali originální a inovativní řešení a já jsem rád, že v Praze 6 bude zajímavé umělecké dílo – skutečná pocta panovnici, která české země přiblížila modernímu světu,“ pověděl k symbolickému významu odhalení sochy, k němuž dochází přesně 280 let od okamžiku, kdy se Marie Terezie ujala vlády nad habsburskou říší, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Unikátní vizualizace

Veřejnost si může novou sochu může detailně prohlédnout prostřednictvím vizualizace na webu městské části Praha 6. Jde o nový projekt na podporu virtuálního turismu, v jehož rámci budou postupně on-line formou představovány další památky na území městské části.

Socha váží sedm tun a měří pět a půl metru, je vyrobena ze speciální polymerní směsi s ochranným povrchovým nátěrem před graffiti. „Marie Terezie byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůnu a na svou dobu poměrně moderní panovnicí. Jsem proto rád, že jsme projekt dotáhli do cíle a můžeme ji konečně široké veřejnosti připomenout jako pozoruhodnou osobnost a významnou historickou postavu,“ konstatuje místostarosta pro kulturu Jan Lacina.

Projekt vznikal přes sedm let během tří volebních období. Za návrhem pomníku stojí sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa, společně zvolili bílou siluetu vladařky bez tváře. „Chtěli jsme vyzdvihnout čirou esenci toho, co je spojováno s velkou panovnicí: vznešená přítomnost, vysoké postavení a závažné společenské poslání. To vše v přísně tvarově redukovaném, avšak výstižném pojetí. Věřím, že jsme dosáhli nadčasového archetypu, který je schopen promlouvat k lidem v širších souvislostech,“ přibližuje autorský záměr Jan Kovářík.

Veřejnost si dílo podle autorů postupně přivlastňuje, byť se s ním doposud seznámila jen z modelů. Lidé soše přisuzují označení „šachové figurky“ nebo figurky ze známé deskové hry Člověče, nezlob se! „Osobnost Marie Terezie si můžeme představovat jako pomyslnou figurku v politické hře tehdejší Evropy. Pomník tím získává edukativní rozměr, nutí lidi uvažovat, zamyslet se a třeba i zapátrat, kdo Marie Terezie byla, co za svého života učinila a jak ve skutečnosti vypadala,“ nabízí Kovářík vícevrstevnatý pohled na dílo, s nímž se nyní návštěvníci parku Marie Terezie budou setkávat.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Praha 6

Štítky socha, Marie Terezie, Praha 6, park, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.