neděle 20. září 2020 Oleg

Na pražském magistrátu zavlála historická běloruská vlajka

Na budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí dnes zavlála historická běloruská vlajka s rudým pruhem uprostřed dvou bílých vodorovných pásů. Vyvěsili ji tam radní a vyjádřili tím podporu protestujícím občanům Běloruska. V předchozích dnech vlajku vyvěsili například i na radnicích v Brně, Plzni nebo v Praze 7 a 10.

"Stojíme za svobodným Běloruskem. Praha je útočištěm mnoha azylantů, kteří zde našli bezpečné zázemí pro život," uvedli radní na twitteru hlavního města. Na přiložené fotografii je s vlajkou radní Hana Třeštíková (Praha Sobě), náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09) a radní Vít Šimral (Piráti).

O víkendu se v Praze konaly dvě demonstrace, na kterých účastníci vyjádřili solidaritu s demonstranty v Minsku a dalších běloruských městech. Sobotního protestního pochodu se v hlavním městě zúčastnily zhruba čtyři stovky lidí, na nedělní shromáždění na Staroměstském náměstí dorazila zhruba tisícovka lidí. Tisíc lidí přišlo také na nedělní demonstraci v Brně. Akce organizovali čeští občané spolu s Bělorusy, z nichž mnozí odešli v minulosti ze země kvůli režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že Evropská unie musí povzbudit Bělorusy, aby se nebáli uskutečnit sametovou revoluci v modelu listopadu 1989. Svoji roli podle něj musí hrát země visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) s pobaltskými zeměmi. Není podle něj možné, aby se v Bělorusku stalo něco podobného jako na Krymu nebo v roce 1968. Odkazoval na ruskou anexi ukrajinského poloostrova v roce 2014 a vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Česká vláda se dnes nebude situací v Bělorusku zabývat, Babiš o věci debatuje s evropskými lídry.

Podle oficiálních výsledků v běloruských prezidentských volbách 9. srpna získal dosavadní prezident Lukašenko 80,1 procenta hlasů, opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská skončila s 10,1 procenta hlasů. Lukašenkovo vítězství však zpochybňuje jak opozice, tak široká veřejnost a zemí již týden zmítají masové protesty. Cichanouská se uchýlila do Litvy kvůli obavám o svou bezpečnost, a zřejmě i pod nátlakem bezpečnostních sil. Dnes Cichanouská prohlásila, že je připravená převzít zodpovědnost a postavit se do čela národa. Bělorusko by podle jejích slov mělo co nejrychleji připravit právní rámec pro nové spravedlivé prezidentské volby.

Autoři | Foto praha.eu

Štítky ČR, Bělorusko, správa, historie, Praha, protest

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vladimír Mařan

Jj, tam na Magistrátu už vlálo vlajek! Namátkou - tibetská, rudá se srpem a kladivem, vlajka s hákovým křížem, duhová... Kam vítr, tam plášť! Nic nového pod Sluncem...

pondělí, 17. srpna 2020, 21:31

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.