středa 23. září 2020 Berta

FOTO: Čeští hasiči budou v Bejrútu operovat půl kilometru od místa výbuchu

Čeští záchranáři, kteří včera odletěli z ruzyňského letiště do Libanonu, jsou již v terénu a během čtvrtečního odpoledne budou nasazeni. Potvrdil to v dnešním telefonickém rozhovoru velitel českého USAR týmu Jiří Čmakal. Podle jeho slov budou mít na starosti rozlehlé území zhruba půl kilometru od místa výbuchu.

„Libanonská armáda, která zde koordinuje záchranné práce, nám označila místo, které bude náš úsek. Nyní čekáme na dopravu, kterou jsme si zajistili u místního poskytovatele přes ambasádu. Až přijede, tak se tým přemístí na místo nasazení a začne provádět vyhledávání,“ shrnul v telefonickém rozhovoru po třetí hodině odpolední velitel českého USAR týmu a doplnil: „Jsou to objekty v přístavu. Přesně se to nedá určit. Jde nejspíš o skladovací haly a přilehlé objekty. Je to v těsné blízkosti místa výbuchu, zhruba pět set metrů.“

Do Libanonu včera zamířily čtyři desítky specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. Odlet z Prahy se proti plánu opozdil o více než dvě hodiny kvůli nutnosti přeskládat v letadle kontejnery s vybavením.

Český tým odletěl do Libanonu letadlem soukromé společnosti Smartwings, protože do vládních airbusů by se podle vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vybavení záchranářů nevešlo a cesta letouny CASA by trvala výrazně delší dobu. Cena za dopravu činí podle Hamáčka 1,5 milionu korun a je pravděpodobné, že až tři čtvrtiny nákladů Česku zpětně proplatí Evropská unie.

Podle informací hasičského sboru je tým složen z pražských hasičů, pěti kynologů z Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje a lékaře z Brna. Vybavení, které si tým dovezl, váží 4,5 tuny a zahrnuje vedle lezecké výstroje také motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků a přístroje na vyhledávání zavalených osob.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto HZS ČR

Štítky Bejrút, hasiči, Libanon, Jiří Čmakal

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.