středa 7. prosince 2022 Ambrož

Airbnb jen některé dny v roce? Návrh, který neřeší žádný problém, říkají provozovatelé krátkodobých pronájmů

Platformy typu Airbnb může potkat další omezení. Praha navrhuje, aby obce mohly určit období, kdy by bylo ubytování v tohoto typu zakázáno, a také omezit počet současně ubytovaných osob či určit maximální počet dní v roce, kdy by bylo možné byty pro tyto účely využívat. To se nelíbí České asociaci pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí, která provozovatele krátkodobých pronájmů zastupuje.

Loni přijelo do Prahy 8,03 milionu turistů. Strávili zde 18,46 milionu nocí a průměrná délka pobytu byla 2,29 noci. Praha generuje 60,3 procenta z celkového HDP České republiky v oblasti turismu. Letos zaznamenala metropole úbytek turistů už v prvním čtvrtletí roku, i když protikoronavirová opatření začala platit zhruba v polovině března. V pražských hotelech, kempech a penzionech se ubytovalo 1,104 milionu hostů, tedy o 27,4 procenta méně než před rokem.

„Cílem je, aby se u nás slušně podnikalo a dalo se tu také slušně žít,“ shrnula ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) po červencovém jednání k tématu sdíleného ubytování, kterého se zúčastnili zástupci ministerstva pro místní rozvoj, hlavního města a podnikatelů v tomto odvětví.

Na ubytovací platformy typu Airbnb zejména v centru města si podle vedení Prahy stěžují místní obyvatelé. Nelíbí se jim časté střídání hostů a jejich hlučné chování. Nová opatření ale podle asociace situaci nezlepší.

Praha navrhne Sněmovně regulaci platforem typu Airbnb

Pražský magistrát v rámci svojí zákonodárné iniciativy navrhne poslancům změnu živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila regulovat platformy krátkodobého ubytování typu Airbnb. V případě schválení by obce mohly určit období, kdy by...

„Jako asociace zastupující poctivé ubytovatele v soukromí se musíme ohradit proti aktuálnímu návrhu Zastupitelstva hlavního města Prahy na změnu živnostenského zákona, který by umožnil obcím omezit podmínky poskytování ubytovacích služeb v soukromí, například omezením maximálního počtu dnů. Tento návrh je nebezpečným zásahem do vlastnického práva a není v souladu s Evropskou koncepcí, ani neřeší žádný z opravdových současných problémů,“ říká předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný.

Podle něho by hlavní město mělo především dohlížet na dodržování již zavedených nařízení. „Opakovaně žádáme Prahu i Ministerstvo pro místní rozvoj, aby nejprve dohlédli na dodržování aktuálně platných zákonů a až poté je upravovali. Ubytování v soukromí netrpí nedostatkem regulace, jen nedostatečným dohledem ze strany úřadů. Ty nově mají silný nástroj v podobě informační povinnosti platforem sdíleného ubytování, který ještě ani nebyl řádně vyzkoušen,“ dodal.

S provozovateli digitálních provozovacích platforem se již počítá v novele zákona, kterou v dubnu podepsal prezident Miloš Zeman. Provozovatelé těchto služeb budou muset na vyžádání sdělit do 30 dnů obecnímu živnostenskému úřadu poskytovatele ubytování, počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu bytu. Živnostenské úřady budou moci údaje předávat dalším institucím, třeba hygienickým stanicím a cizinecké policii. Za porušení povinnosti poskytnout údaje bude podle novely hrozit zprostředkovatelským digitálním platformám až milionová pokuta. Rozhodnutí o sankci navíc bude moci živnostenský úřad zveřejnit.

Čtete také:

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Praha, Airbnb, turismus, koronavirus, ČAPUS, Matěj Koutný, Klára Dostálová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.