úterý 4. srpna 2020 Dominik

Vyšehrad má nové logo. Tvoří ho dvě hvězdy a iniciála krále Vratislava

Národní kulturní památka Vyšehrad, významná dominanta Prahy, historické hradiště i oblíbené místo Pražanů pro rekreaci, má nové logo. Nahradilo to, které památka používala od 90. let minulého století, a doplňuje ho i celkový jednotný vizuální styl. Jeho autorem je aktuální nositel ocenění Czech Grand Design Jan Matoušek, který na návrhu pracoval s Mirkou Mitískovou (Miroko Maroko). Informovala o tom Jarmila Řehořková ze společnosti Czechdesign, která pořádala na logo soutěž.

Písmeno V a dvojtečka ze dvou hvězd

Národní kulturní památka Vyšehrad je významnou památkovou lokalitou v metropoli. Do svých několika objektů láká jak české, tak zahraniční návštěvníky. Cílem soutěže bylo najít nový styl prezentace, který sjednotí a zjednoduší komunikaci směrem k veřejnosti i uvnitř areálu a podpoří image památky i jako duchovního místa a aktivního městského parku, který poskytuje příjemná místa pro všestranné trávení volného času, uvádějí pořadatelé soutěže.

Dosavadní logo Vyšehradu z devadesátých let

Nové logo tvoří písmeno V a dvojtečka složená ze symbolu dvou hvězd. Odkazují svým provedením k iniciále, ke králi Vratislavovi II. který na Vyšehradě sídlil koncem 11. století a zřídil vyšehradskou kapitulu. Hvězda je symbolem ducha a nadčasovosti, ve vertikálním spojení pak symbol odkazuje i na samotný název místa Vyšehrad - Vyšší město (Akros - Polis).

Nové logo Vyšehradu

Dobře využitelný minimalistický rám

Porota ocenila, že vizuální styl poskytuje neutrální minimalistický rám a bude dobře využitelný v praxi instituce. „Systém je důstojný, respektuje ducha místa, umožňuje vkládat další prvky a drží dobře pohromadě, je skutečně srozumitelný a jsem si jistá, že značka bude velmi účinná," uvedla Jana Vinšová z pořádající organizace Czechdesign.

Soutěž měla pět účastníků, kromě vítězného dua návrhy vypracovali ještě Roman Černohous, Jan Bartoň, 20YY Designers a seskupení Adam Uchytil, Jakub Korouš a Štěpán Prokop. Veřejnost se s novým stylem prezentace bude moci seznámit na podzim, kdy budou nové mapy a informační letáky. V příštím roce se identita propíše i do webových stránek a orientačního systému v areálu.

Autoři | Foto NKP Vyšehrad, Czechdesign, Jan Matoušek, Miroko Maroko

Štítky logo, design, Praha, Vyšehrad, Pixabay

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.