čtvrtek 29. října 2020 Silvie

FOTO, VIDEO: Na Staromáku nově stojí mariánský sloup. Podívejte se na instalaci

, aktualizováno 4. června 2020, 16:34

Na Staroměstském náměstí v centru Prahy dnes sochař Petr Váňa a jeho tým vztyčili napodobeninu mariánského sloupu ze 17. století. Socha Panny Marie byla přemístěna od kostela Matky Boží před Týnem a instalována na připravený základ sloupu na Staroměstském náměstí.

Práce trvaly 23 let

Práce na kopii mariánského sloupu trvaly sochaři Petru Váňovi 23 let. Původní mariánský sloup v roce 1918 na protest proti končící habsburské monarchii strhl dav. Váňa a jeho tým na vztyčení sloupu pracovali od rána, sochu s hlavicí na vrcholek dříku umístili před čtvrtou hodinou. Základy sloupu na náměstí umístili již dříve, poté co pražské zastupitelstvo v polovině února s jeho umístěním vyjádřilo souhlas.

Původně mělo být hotovo až v září

Na náměstí již stály základy a sokl, který obklopují tři schody a balustráda. Pracovníci ráno čelili drobným potížím s přemístěním sochy Panny Marie, která od roku 2004 stála u nedalekého Týnského chrámu. Práce tak dnes nabraly mírné zpoždění, celková stavba však byla naopak hotova výrazně dříve, než bylo plánováno. Původně měla být dokončena v září.

Plány na umístění sloupu vyvolaly mezi lidmi spory. Zastánci obnovy považují sloup za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců je sloup symbolem habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook Mariánský sloup v Praze na Staroměstském náměstí, Ivo Spisar

Štítky Mariánský sloup, památky, stavby, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Věra Jačková Peřinová

Nevztyčovali žádnou napodobeninu, napodobenina je nějaký útvar z papíru nebo třeba polystyénu....Toto je replika vytvořená podle dochovaných pozústatků sloupu uchovaných v Lapidáriu Národního muzea.

čtvrtek, 4. června 2020, 16:12

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.