Do hlavního města se po šestnácti letech vrátil modrásek vičencový. Tento druh teplomilného hmyzu se zásluhou entomologů z České zemědělské univerzity nyní objevuje na Dívčích hradech.
V Praze vyhynul modrásek vičencový v roce 2004. O 13 let později entomologové z Fakulty životního prostředí ČZU založili s podporou pražského magistrátu na bývalé orné půdě na Dívčích hradech plochy příhodné pro život těchto motýlů. První modrásky vičencové na ně vysadili v roce 2018.
„Populace utěšeně roste a v pozdním létě roku 2019 jsme pozorovali již stovky jedinců,“ vysvětluje vedoucí entomologického týmu Michal Knapp. Několik desítek jedinců jarní generace mohou lidé podle něho na Dívčích hradech sledovat každý hezký den i teď až do poloviny června.
Motýl je rozšířený od Maroka přes Španělsko, jižní a střední Evropu až po pohoří Ťan-šan ve střední Asii. V České republice je rozšířen ostrůvkovitě na jižní a jihovýchodní Moravě a ve středních a severních Čechách. Zahlédnout ho lze na kamenitých stráních, slunných svazích, v suchých úvozech, ale i na silničních náspech. V České republice je tento druh modráska ohrožen. Motýla ohrožuje zarůstání vhodných stanovišť a intenzivní pastva.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.