Pražský kostel získá zvon z rakety a nábojnic použitých na Ukrajině

Autoři | Foto Akademická farnost Praha - Salvátor

Zvon, který vznikl v nizozemské slévárně ze zbraní použitých na Ukrajině pro pražský kostel Nejsvětějšího Salvátora, má unikátní srdce. Z torza ruské protiletadlové rakety S-300 ho vyrobila slévárna v Česku. Nizozemští zvonaři pro tělo zvonu použili vystřelené nábojnice, takzvané hilzny. Putovaly tam přes ukrajinskou ambasádu v Praze, řekl Ondřej Boháč ze spolku Sanctus Castulus (Sv. Haštal), který byl u projektu od počátku.

U zrodu iniciativy byl podle Boháče nizozemský velvyslanec v Praze Daan Feddo Huisinga. Zajímal se o to, kolik zvonů v Česku chybí, a to v souvislosti se zvonem #9801, jehož číslo symbolizuje počet zvonů zrekvírovaných nacisty a který loni převzal magistrát pro pražský Rohanský ostrov. Za iniciativou pro tento památný zvon stál rovněž spolek Sanctus Castulus.

Huisinga k iniciativě na zvon pro kostel Nejsvětějšího Salvátora přizval zástupce Ukrajiny. „Vozili sem zbytky zbraní a já jsem si je vyzvedával na ambasádě," popsal Boháč, jak shromažďoval materiál.

„Dovezli také kus rakety S -300, která je z oceli. A zvon má ocelové srdce. Udělali jsme tedy věc, o níž nevím, že by se tu kdy stala. Kus rakety S-300 je v ocelovém srdci. Vyráběla ho ostravská firma ve spolupráci s kovářem od Olomouce," doplnil Boháč.

Zvonovina má zejména kvůli zvukovým vlastnostem přesné poměry prvků, převládající výslednou slitinou je bronz. „Přivezli nějaké hilzny, které jsou z mosazi, musely se upravit, vydestiloval se z nich zinek," řekl Boháč. Vznikl tak materiál, který se v továrně nizozemské slévárny Royal Eijsbouts přidával do zvonoviny, celý zvon tedy z pozůstatků zbraní vyroben není. Jeho základním tónem je D2.

Nápad vyrábět zvony ze zbraní není podle Boháče originální, například z děl ukořistěných Turkům v 17. století vznikl největší vídeňský zvon Pummerin.

Zvon svobody váží asi 220 kilogramů, v průměru měří 69 centimetrů a vyšel asi na 550 tisíc korun, přispěly zejména nizozemské firmy. Spolek Sanctus Castulus a jeho iniciativa pro obnovu zvonového fondu v ČR stojí za novými zvony pro pražské kostely sv. Havla, sv. Haštala, sv. Jiljí, za zvonem #9801 a za připomínkou zvonu ze Staroměstské radnice zničeného v květnu 1945.

Dílo – pracovně nazvané Zvon svobody - už dorazilo do Prahy, podle Boháče prozatím do Emauz. Do jedné ze dvou věží Nejsvětějšího Salvátora, pražského barokního kostela podle projektu Carla Luraga, se má přemístit v úterý.

Kostel má od roku 1916 zvon jediný, který v 19. století vyrobil český zvonař Karel Bellmann. Dva větší zvony tehdy zrekvírovala rakousko-uherská armáda. Nové nevznikly, i když v minulosti se podle Boháče zvažovala instalace až pěti zvonů do Nejsvětějšího Salvátora. V jedné věži by byly zvony dva a v druhé tři.

„Nově udělaný zvon bude viset v severní věži, ta je při pohledu z Karlova mostu vlevo, uvnitř Klementina. Bude viset vedle stávajícího zvonu Karla Bellmanna," řekl Boháč.

Zda Zvon svobody ze zbraní z Ukrajiny dostane jiné jméno bude záležet zejména na farnosti kněze Tomáše Halíka. Halík zvonu požehná zřejmě ve čtvrtek při návštěvě nizozemského krále Willema-Alexandera a prezidenta Petra Pavla.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, Nizozemsko, Ukrajina, církve, válka, zvon

Komentáře

Evžen Dvořák

Na takové "důležitosti" jsou peníze? To je znesvěcení kostela...

Pondělí, 2. června 2025, 09:09Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.