I když pražské lesy nejsou pro život divokých prasat ideální, vyskytuje se jich na území hlavního města hodně. A čím dál častěji se dostávají do kontaktu s jeho lidskými obyvateli a to i v ulicích. V polovině května divočáku u cyklostezky v Horních Počernicích zabil psa, bránil selata. Lidé by se měli na možnost setkání s černou zvěří připravit.
O psovi zabitém u cyklostezky u biologických rybníků informovala městská část Horní Počernice 16. května. K incidentu došlo dopoledne.
Jak redakci Pražské Drbny vysvětlila mluvčí Lesů hlavního města Petra Fišerová, divoká prasata jsou aktivní spíš večer a v noci a přes den obvykle někde v houští odpočívají. To se ale začíná měnit.
„Často si neuvědomujeme, že například nelegální skládky bioodpadu ze zahrad ještě více lákají černou zvěř až do blízkosti lidských obydlí. Navíc intenzivní celodenní návštěvnost všech přírodních ploch a například volné pobíhání psů bez patřičného dozoru neumožňuje zvěři být přes den někde v klidu v ústraní,“ vysvětlila Fišerová.
Středa, 20. listopadu 2024, 15:22
Netradiční zásah mají za sebou pražští strážníci, policisté a hasiči. Volali je ke dvěma divokým prasatům, která se vydala prozkoumat zahrady v Krči. Místní z nich ale moc nadšeni nebyli a tak divočáky nasměrovali zpět do přírody.
I když se zdá, že by Praha mohla být pro prasata příliš hlučná, těchto zvířat se tu vyskytuje hodně. Vyhovuje jim pestrá krajina a dostatek potravy po celý rok.
Lidé by si měli dávat pozor právě v tomto období, začínají se rodit selata a bachyně je chrání. To byl i případ v Horních Počernicích. S takovým setkání by měli lidé na procházkách počítat a psy mít na vodítku.
S černou zvěří se lidé mohou setkat po celé Praze, opakovaně to bylo třeba v Troji nebo na Černého Mostu. Jak sdělili redakci zástupci policie a záchranářů, útok na člověka ale dosud zaznamenán není.
„Problematiku černé zvěře v metropoli nijak nepodceňujeme a systémově ji řešíme také ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy, dotčenými městskými částmi i místně příslušnými mysliveckými spolky. Některá opatření se týkají přímo jejich regulace zvýšením odlovu, používání pachových ohradníků nebo zákaz vnadění, neméně důležitá jsou i opatření, která občany informují o jejich pohybu na území se zvýšeným výskytem zvěře a zejména odpovědné chování návštěvníků,“ uvedla Fišerová.
Pondělí, 24. dubna 2023, 12:09
„Pozor! Na hřbitově se pohybuje bachyně se selaty,“ stojí na ceduli připevněné k bráně bohnického hřbitova. Právě v prostoru zmíněného hřbitova se pohybuje bachyně se selaty, která může být nebezpečná pro případné návštěvníky. Vstup na hřbitov se...
Kvůli rychlému množení a faktu, že divočáci nemají v Praze přirozeného predátora, mohou je v hlavním městě lovit bez omezení počty či věku. Starají se o to myslivecké spolky, v okrajových částech Prahy při honitbách.
„Na nehonebních pozemcích hlavního města, zejména lokalitách v centru města nebo jinde mezi zástavbou, pověřil Magistrát hl. m. Prahy tímto úkolem konkrétní pracovníky naší organizace. Zásahy v hustě obydleném prostředí jsou z bezpečnostního pohledu velmi komplikované, a tak často využíváme také odchytové klece,“ dodala Fišerová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Černá zvěř je nebezpečná, dělá velké škody a nekontrolovaně se rozmnožuje. Je třeba začít tuto zvěř hubit