Nový web projektu Obleč Prahu zjednoduší Pražanům třídění oblečení

Autoři | Foto Magistrát hlavního města Prahy

Nová webová stránka projektu Obleč Prahu zjednoduší obyvatelům metropole třídění oblečení, které už nechtějí ve svých skříních. Ve formuláři postupně zaklikají, v jakém stavu oblečení je a kde ho chtějí odevzdat. V mapce pak zjistí, jaké možnosti v zadané lokalitě mají. Projekt novinářům představila ředitelka Oděvní banky Dana Pavlousková a náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). Podle průzkumu společnosti STEM 14 procent Pražanů občas vyhazuje oblečení do popelnice na směsný odpad. Do kontejnerů na textil ho dává 68 procent obyvatel hlavního města.

„Když půjdete na web našeho projektu, najdete tam základní rady a tipy jak správně vyřídit a recyklovat oblečení. Největší přidaná hodnota je, že se přes jednoduchý formulář proklikáte na interaktivní mapu, kde zjistíte podle vašich preferencí, jaké máte možnosti - charitativní second handy, neziskové organizace, sběrné kontejnery, recyklační a upcyclingové firmy," uvedla Pavlousková. Upcyklace je přeměna starých a nepotřebných produktů na produkty s vyšší užitnou hodnotou.

Podle Komrskové končí ročně tisíce tun oblečení v malešické spalovně. „Není to dobré, protože ho může využít někdo jiný. Kontejnerů na textil je po Praze více než 1000. Od těch charitativních po ty, které ve sběrných dvorech zajišťuje město," řekla Komrsková.

Oděvní banka si v rámci projektu Obleč Prahu nechala udělat průzkum u agentury STEM na téma nakládání s oblečením v Praze. „Zhruba třetina lidí by uvítala více sběrných míst na textil. Tři desetiny mají jen základní informace o třídění textilu a rády by se dozvěděli více. Jen pět procent lidí řeklo, že nemají žádný zájem o informace o třídění," uvedla zástupkyně STEM Klára Zajíčková.

Z průzkumu dále vyplynulo, že 68 procent Pražanů dává vyřazené oblečení do kontejnerů na textil. Nejčastěji se ho zbavují proto, že je obnošené. Dalšími důvody jsou nevyhovující velikost nebo to, že ho neunosí. Vyhazování oblečení do kontejneru na směsný odpad přiznalo 14 procent respondentů a šest procent jich uvedlo, že volí výhradně tuto cestu.

Za projektem Obleč Prahu stojí Oděvní banka. Ta vybírá nezničené použité oblečení a tvoří z něj balíčky, které předává lidem v nouzi. Zhruba desetinu vybraných oděvů prodává ve třech charitativních second handech v Praze. „Veškerý výtěžek z charitativních obchodů jde do projektů na podporu samoživitelů," uvedla Pavlousková.

Oblečení, které už je za svou životností, dále recyklují zpracovatelské firmy. Třídí ho podle materiálu a barvy a využívá se dále například jako izolace nebo jako výplně do sedadel. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) je nyní kapacita těchto firem 40.000 tun ročně a v budoucnu by se měla zvýšit.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky správa, textil, odpady, Praha, třídění

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.