V pražském Máji, někdejším obchodním domě, visí nově plastika skleněného kostlivce o délce pěti metrů. Po obroušení se váha z asi 800 kilogramů snížila na 500 kilogramů, řekl dnes sklář Zdeněk Lhotský. Sochu složenou z 37 dílů modrého skla vytvořili železnobrodští skláři na přání majitelů zábavního centra Máj – House of Fun, rodiny Klánů. Technici společnosti Artglass lehce zjednodušenou mužskou kostru v nadživotní velikosti zavěsili na ocelová lanka na konstrukci nad Hell Barem, tedy barem v herně ve 4. patře domu. Náklady na výrobu se pohybovaly v milionech korun.
Na výrobu kostlivce potřebovali skláři železnobrodského Studia Lhotský deset měsíců. Jen tavení skla do formy a zchlazení obrovské lebky vážící 200 kilogramů trvalo dva měsíce. Výrobě předcházelo asi čtvrt roku příprav a návrhů. Po obroušení má plastika podle Lhotského váhu 500 kilogramů. "Je to opravitelné," dodal Lhotský.
Kostlivec se sklopenou dolní čelistí visí vodorovně pod stropem, zakotvený v betonu. „Lebka je zavěšená na tyčích, ostatní díly jsou na lankách, každé lanko má nosnost asi 40 kilogramů," řekl Vlastimil Václavů ze společnosti Artglass. Koeficienty bezpečnosti jsou podle něho násobně překročeny.
Lidská kostra dospělého člověka je složená z 206 kostí, tu skleněnou tvoří 37 detailně zpracovaných skleněných součástí, broušených, pískovaných a leštěných v kyselině. Nejmenší klíčová kost má 13 kilogramů. Pro Lhotského studio nejsou rozměrná skleněná díla ničím neobvyklým, v minulosti vyrobilo třeba čtyřtunový skleněný sarkofág pro dánskou královskou rodinu.
Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL. Dnes Máj slouží především zábavě. Z obchodního domu se po nedávné rekonstrukci stal House of Fun, nabízí zábavu například v podobě několik pater videoher nebo současnými technologiemi vytvořeného průletu historií Prahy.
Budova ve stylu hi-tech se zákazníkům otevřela v roce 1975. Nedávná rekonstrukce přišla na 4,5 miliardy korun, skončila loni v červnu. Ochráncům památek se podařilo zabránit nástavbě na původní schodišťové hale. Na fasádu výtvarník David Černý přes nesouhlas části odborné veřejnosti nainstaloval dvě plastiky stíhaček Spitfire se svítícími motýlími křídly.
Černého instalace z loňského června má dočasné povolení na rok. Žádost o jeho prodloužení zatím podána nebyla, uvedl dnes na dotaz ČTK mediální zástupce majitelů Jiří Janoušek.
Máj nyní vlastní nemovitostní podílový fond Realita, spravovaný společností ATRIS. Jejími vlastníky jsou bratři Václav a Martin Klánovi stejně jako u předchozího majitele Máje - společnosti Amadeus Real Estate.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám