Odbor územního rozvoje pražského magistrátu pracuje na desítce územních studií, 25 jich dokončil. Na dnešním jednání výboru pro bydlení městského zastupitelstva to řekl ředitel odboru Filip Foglar. Zmínil rozvojová území na Zličíně, ve Vysočanech a v Letňanech-Kbelích, kde by v budoucnu podle rozpracovaných dokumentů mohlo dohromady žít kolem 80 tisíc lidí.
Na nezastavěných pozemcích na Zličíně by podle ředitele mohlo v budoucnu vyrůst 9000 bytů pro 20 tisíc obyvatel, na pozemcích u metra Letňany pak může najít domov 12 tisíc lidí v 5500 bytech. Další pořizovaná studie se týká Vysočan, kde se bývalá průmyslová oblast postupně mění v rezidenční čtvrť až pro 49 tisíc lidí.
Z již hotových studií Foglar zmínil tři. První je území Bubny-Zátory v Praze 7, kde by podle poslední aktualizace mělo v budoucnu žít ve 12 tisíc bytech až 26 500 lidí. Studie Palmovka počítá s výstavbou 5400 bytů a 12 tisíc obyvateli a na Nových Dvorech má u budoucí stanice linky metra D vyrůst 1900 bytů pro 4100 lidí. Magistrát také nedávno dokončil územní studii pražské památkové rezervace, na kterou naváže podrobnějšími dokumenty pro její jednotlivé části.
Územní studie jsou oficiálním, stavebním zákonem daným územně-plánovacím dokumentem, který musejí brát při rozhodování v potaz stavební úřady, byť se jím nutně nemusí řídit. Řeší zástavbu ve větší podrobnosti než územní plán a zahrnují například vymezení uličních čar či výškovou regulaci. Pořizovat je v Praze může jen magistrátní odbor. Tím se liší od jiných typů studií, někdy i nesprávně stejně nazývaných, které však nemají oporu v zákoně a jako podklad pro stavební úřady sloužit nemohou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.