Počasí dnes6 °C, zítra3 °C
Úterý 7. ledna 2025  |  Svátek má Vilma
Bez reklam

Jak na popáleniny? Kostky ledu a krémy na ně rozhodně nepatří, varují lékaři

Lékaři napříč republikou se v prvních dnech nového roku potkávají s pacienty, kteří se popálili při odpalování zábavní pyrotechniky. Málokdo přitom ví, jak se v takové situaci zachovat. Známé babské rady totiž nejsou ideálním řešením, nepříjemné poranění mohou dokonce zhoršit. K akutním popáleninám navíc nedochází jen při hrátkách s třaskavinami, na vině může být například nehoda při vaření.

Lékaři Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava vzkazují, že kostky ledu a krém na akutní popáleniny rozhodně nepatří. Spálené místo by se nemělo chladit ani nejrůznějšími druhy kuchyňských olejů.

První pomoc při popáleninách

  • Odstraňte zdroj tepla nebo se přesuňte mimo jeho dosah.
  • Popálené místo je potřeba chladit pod mírným proudem studené tekoucí vody. Lze jej také do vody ponořit, případně použít obklady. Chlaďte alespoň 20 minut, případně dokud nepřijede záchranná služba. U rozsáhlých popálenin chlaďte nejcitlivější místa (obličej, krk, ruce).
  • Z okolí popáleniny sundejte všechny šperky a jiné doplňky. Místo začne otékat a sundat je později by mohlo být komplikované. Toto platí i pro zasažené oblečení, pokud není k ráně přilepené.
  • Na popálené místo použijte sterilní obvaz nebo jiné nepřilnavé krytí, využijte třeba čisté prostěradlo nebo sterilní roušku. V nezávažných případech lze aplikovat hydrokoloidní náplast na popálenin.

Iva Zámečníková se v oboru pohybuje déle než dvě dekády. Mnoho lidí podle ní nemá jasno v tom, jak poskytnou první pomoc při povrchové popálenině.

„Základní pravidlo je zchladit popáleninu čistou, nejlépe tekoucí studenou vodou. Přikládáním ledu může dojít k prohloubení rány. Pokud se po popálení objeví puchýře, jedná se o hlubší zranění, a v této situaci je nutné vyhledat lékaře,“ upozorňuje lékařka.

Při případném zakrytí popáleného místa je potřeba dodržet sterilní postup. Krémy ani oleje v žádné případě ke zhojení nepřispějí. Spíše naopak. Nejčastěji se lékaři v ostravské fakultní nemocnici v souvislosti se zábavní pyrotechnikou setkávají se zraněním rukou nebo obličeje.

„Dochází k nim v situacích, kdy lidé nedodrží návod na použití, a když to nebouchá podle jejich představ, pokouší se zjistit příčinu," dodává Zámečníková.

Co určitě nedělat při popálení kůže

  • Na čerstvou ránu nepatří krémy ani tuky (máslo, sádlo, olej). Jejich použitím by se v kůži udržovalo teplo a zvýšilo riziko infekce. Ránu lze promazávat  až po zhojení. 
  • Nechlaďte popáleninu ledem ani sněhem, mohla by se prohloubit. Studená voda z kohoutku stačí.
  • Puchýře se nepropichují. Pro hojení rány jsou lepší než jakýkoliv obvaz či gáza a zabraňují infekci.
  • Nestrhávejte z kůže nic, co se do popáleniny přichytilo. O odstranění se postarají zdravotníci.
  • Na popáleniny nepatří obyčejné náplasti. Pokud u sebe nemáte nic vhodného, pouze ránu chlaďte a poté přikryjte čistým sterilním krytím. 
  • Nedezinfikujte okolí popáleniny alkoholovými roztoky. Na nezávažná povrchová poranění patří zklidňující gel, u těch hlubokých na kůži nepatří nic kromě studené vody.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky zdraví, popáleniny, první pomoc, pyrotechnika, lékař, léčba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jak na popáleniny? Kostky ledu a krémy na ně rozhodně nepatří, varují lékaři  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.