Se stoupající hladinou Vltavy přichází i obavy, kam až se voda dostane. Díky online mapě mohou lidé zjistit, co vše by v Praze zalila pětiletá, dvacetiletá a i stoletá voda.
Firma Česká země se inspirovala mapami Vodohospodářského informačního kanálu a portálu AgriGIS, ty jsou ale podle zástupců společnosti vytížené a proto často nedostupné.
„Když jsme tuto situaci v naší společnosti, která vyvíjí mapový nástroj PZMK.CZ, zaregistrovali, začali jsme ve čtvrtek urgentně zpracovávat datové sady z Výzkumného ústavu vodohospodářského, abychom vytvořili alternativní zdroj povodňových map. Tyto datové sady jsou zveřejněny pod licencí CC BY 4.0, což znamená, že je může zpracovat a zobrazit jakýkoli subjekt při splnění podmínek licence, a tak vytvořit další záložní zdroj,“ sdělil Jan Antonín Kolář ze společnosti.
Pátek, 13. září 2024, 11:00
Český hydrometeorologický ústav upravil svou výstrahu a podle předpovědi je Praha v extrémním povodňovém ohrožení. Vltava se může dostat až na třetí stupeň povodňové aktivity.
Lidé si tak mohou v online mapě vybrat mezi leteckou mapou z let 2022/2023 nebo zjednodušenou mapou a podívat se, kam až by v jejich oblasti dosáhly různé úrovně záplav. K dispozici je pětiletá, dvacetiletá a stoletá voda, tedy takový průtok vody, který je na dané řece překročen jednou za sto let.
V Praze je stoletá voda z Vltavy schopna zalít Karlín, část Libně i Stromovky, Výstaviště a samozřejmě i zoo. Kompletně pod vodou by byl Střelecký ostrov, Dětský ostrov i Veslařský ostrov. Několik suchých částí by zbylo na Štvanici, Slovanském ostrově a také na Císařské louce.
V centru Prahy by se Vltava vylila až k ministerstvu financí, pod vodou by byla Kampa i Malá Strana.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.