Dnes je den tísňové linky 158. Policie přijme hovor každé dvě minuty

Autoři | Foto Se svolením Policie ČR

Policie České republiky každou druhou minutu přijme oznámení na tísňové lince 158. Tato linka je nejen součástí integrovaného záchranného systému společně s linkami 150 a 155, ale především je klíčovým prvkem v rychlé reakci na ohrožení veřejného pořádku nebo trestné činnosti.

„Práce na lince 158 vyžaduje nejen hluboké znalosti a zkušenosti, ale také schopnost rychle hodnotit situace a efektivně koordinovat zásahy. Každý hovor může znamenat rozhodující rozdíl v životních situacích volajících,“ vysvětluje na webu policie mluvčí Hana Rubášová.

Dnešní den je věnován nejen oslavě těch, kteří na lince pracují, ale i osvětě veřejnosti o správném využívání této důležité služby. Informace o tom, kdy linku volat a jak se během hovoru chovat, jsou klíčové pro její efektivní fungování. Zneužívání linky neodbornými hovory může vést k ohrožení životně důležitých zásahů a také trestům.

Při volání na tísňovou linku buďte struční, ale věcní a informujte:

- Co se stalo a jakého rozsahu událost je (popis události, co je ohroženo nebo zasaženo, jaký je počet postižených)
- Kde přesně se událost stala (např. adresa – okres, obec, ulice, číslo popisné nebo orientační, nebo číslo silnice, kilometr, směr jízdy, případně bližší určení ve volném terénu)
-Své jméno a číslo telefonu, ze kterého voláte a místo odkud voláte
-Dále odpovídejte na další dotazy operátora tísňové linky
-Po ukončení hovoru může být uskutečněn zpětný hovor pro ověření události nebo zpřesnění některých údajů, např. příjezdové trasy

Navíc, linka 158 se neustále vyvíjí a modernizuje, aby byla schopna reagovat na neustále se měnící technologické a společenské výzvy. „Integrace nových technologií a neustálé školení operátorů zajišťují, že linka zůstává na špičkové úrovni,“ dodává Rubášová.

Den linky 158 připomíná, jak zásadní je pro naši společnost spolupráce mezi občany a bezpečnostními složkami. Je to příležitost ocenit nejen ty, kteří na lince pracují, ale i veřejnost, která s nimi spolupracuje na zajištění bezpečí všech nás.

V České republice jsou pro tísňová volání vyhrazena tato telefonní čísla:

- 150   Hasičský záchranný sbor ČR, požár, výbuch, živelní pohroma, únik nebezpečných látek, technické havárie, vyprošťování osob, atd.
- 155   Zdravotnická záchranná služba, náhlé ohrožení života nebo zdraví osob
- 158   Policie ČR, krádež, násilí, nález mrtvé osoby, závažná dopravní nehoda, nález podezřelého předmětu
- 156   Obecní (městská) policie, vandalismus, drobná kriminalita, špatné parkování ohrožující bezpečnost, rušení nočního klidu, atd.
- 112   Jednotné evropské číslo tísňového volání, vždy při závažnějších mimořádných událostech, potřebujete-li pomoc více složek integrovaného záchranného systému.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky tísňová linka, policie, Česko, Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.