středa 12. května 2021 Pankrác

V České republice je 94 lidí nakažených koronavirem. Nejvíc je jich v Praze

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 94. Od úterý se tak počet infikovaných zvýšil o 31, což je zatím největší denní nárůst nakažených v zemi. Nové případy hygienici podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zaznamenali v Praze a devíti krajích. Nejvyšší ústavní činitelé vyzvali veřejnost ke klidnému a zodpovědnému přístupu. Ve čtvrtek se situací bude na mimořádném jednání zabývat vláda.

Stav dvou lidí nakažených koronavirem se zhoršil

Ministr zdravotnictví Vojtěch včera odpoledne oznámil, že stav dvou lidí nakažených koronavirem se zhoršil. Jeden z těchto pacientů je hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče v pražské Nemocnici na Bulovce. Podle televize Nova je to řidič taxi, u kterého není jasný zdroj nákazy. Druhou pacientkou s obtížnějším průběhem nemoci je podle Vojtěcha seniorka hospitalizovaná v Brně. Podle ředitele brněnské fakultní nemocnice Jaroslava Štěrby je ale žena ve stabilizovaném stavu a leží na standardním pokoji.

Nové případy podle ministra ohlásili hygienici v Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském, Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Nejvíc nakažených je v Praze

Nejvíc nakažených je podle dostupných informací v Praze a Ústeckém kraji. Hygienici v hlavním městě registrovali včera vpodvečer 41 pozitivně testovaných lidí, z toho 11 případů je ze včerejška. V Ústeckém kraji bylo včera odpoledne 12 lidí s prokázanou nemocí COVID-19. Z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se zatím žádný z pacientů nevyléčil.

Situací kolem koronaviru se na Pražském hradě zabývali také nejvyšší ústavní představitelé. Občany vyzvali ke klidnému, zodpovědnému a racionálnímu přístupu. Zároveň vyjádřili naději, že se situace v co nejkratší době stabilizuje.

Fotbal bude bez diváků, hokej je přerušen do konce března

Vedení Českého hokeje a Tipsport extraligy už včera přijalo přechodné opatření vzhledem k verdiktu Bezpečnostní rady státu. Dvě utkání předkola play off se hrála bez diváků. Dnes však vedení ligy podalo informaci, že soutěž bude přerušena...

Světová zdravotnická organizace oznámila pandemii

Světová zdravotnická organizace dnes oznámila, že považuje šíření nákazy nového typu koronaviru za pandemii. Podle premiéra Andreje Babiše se tím ale pro Česko nic nemění. „To neznamená nic. My to víme a my se podle toho chováme," řekl Babiš televizi Nova.

10 milionů roušek

Stejně jako v březnu plánuje ministerstvo zdravotnictví nakoupit 600 tisíc respirátorů v případě potřeby také v dubnu. Prvních 200 tisíc respirátorů slíbilo do státních nemocnic a praktickým lékařům dodat do pátku. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dnes oznámila, že resort zdravotnictví by měl uvolnit poskytovatelům sociálních služeb 100 tisíc roušek. Téměř polovina poskytovatelů péče o seniory, postižené a další potřebné podle průzkumu už pro své pracovníky roušky nemá. V příštích dnech by pak podle Maláčové měla do Česka dorazit dodávka deseti milionů roušek. Zajištění respirátorů podle ní bude otázka několika dnů. Senioři jsou nemocí COVID-19 nejvíce ohroženi.

Ukončena schůze sněmovny

Kvůli koronaviru byla včera odpoledne preventivně ukončena schůze Sněmovny. O předčasném ukončení Sněmovna rozhodla na návrh předsedy Radka Vondráčka (ANO), který se tak rozhodl po konzultaci s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Dohodly se na tom i poslanecké kluby. Další řádná schůze je plánovaná až na polovinu dubna.

Koronavirus si v Česku vyžádal další mimořádná opatření. Po dnešním jednání ministerstvo zdravotnictví s účinností od úterní šesté hodiny večerní zakazuje kulturní a sportovní akce nad sto osob, podívejte se, jak postupují pořadatelé jednotlivých...

Robustní rezervy

Zavřené školy

Od včerejška zůstalo doma 1,7 milionu žáků a studentů, školy jsou s výjimkou mateřských do odvolání zavřené. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula předpokládá, že uzavření škol a zákaz akcí budou trvat minimálně měsíc. Rodiče dětí do deseti let mohou čerpat ošetřovné, nejdéle ale devět kalendářních dnů. Lidovci vyzvali vládu k rychlé změně tak, aby ošetřovné pokrylo celou dobu uzavření škol.

Co se týče dopadů šíření koronaviru na ekonomiku, ta česká je podle premiéra Babiše a guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka velmi dobře připravena. „Máme robustní rezervy, což nám dává možnost na tu situaci adekvátně reagovat," uvedl Rusnok. Podle Babiše vláda vyzve banky, aby byly nyní vstřícné k podnikatelům a firmám. Podle Hospodářské komory by firmy kvůli koronaviru mohly přijít řádově o desítky miliard korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se chystá posunout termín pro odevzdání daňového přiznání u daně z příjmu a úhradu daně drobným podnikatelům a fyzickým osobám o tři měsíce. Stabilizační balíček chce představit příští týden.

Problémy má Škoda i FlixBus

Koronavirus už ekonomiku zasahuje. Škoda Auto se obává problémů se zásobováním díly z Číny. Autobusový dopravce FlixBus zastavil do 3. dubna provoz svých linek do Itálie. Pro soukromé dopravce stát vyčlení 100 milionů korun na pořízení dezinfekčních a ochranných pomůcek pro řidiče a další personál.

Autoři | Foto Facebook Nemocnice na Bulovce

Štítky koronavirus, nákaza, pacienti, počty

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.