Počasí dnes14 °C, zítra10 °C
Pondělí 4. března 2024  |  Svátek má Stela
Bez reklam

Pro malou gorilí samičku v pražské zoo vybrali lidé v hlasování jméno Mobi

, aktualizováno 10. února 2024, 20:32

Gorilí samička, která se narodila 2. ledna v pražské zoologické zahradě, dostala jméno Mobi. V pavilonu Rezervace Dja ji dnes pokřtil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Matkou mláděte je desetiletá samice Duni a babičkou Moja, první gorila narozená v Česku. Otcem je šestadvacetiletý samec Kisumu.

Mobi je prvním přírůstkem gorilí skupiny obývající pavilon Rezervace Dja. „Máme nejen první mládě v nové Rezervaci Dja, ale také pokračuje příběh slavné Moji, neboť mládě je její vnučkou. Naše gorily jsou velvyslanci divoké přírody," uvedl dnes ředitel zoo Miroslav Bobek.

O jméně pro mladou samičku hlasovalo od 19. ledna více než 45 tisíc lidí na portále iDNES.cz. Desítku návrhů vybrala zoologická zahrada od dětí z afrického Kamerunu. Mezi návrhy jmen byly Koh’Eloo’h, Alomo, Mbia, Ekiba, Mamene, Mobi, Boyo, Somalomo, Mbupomo a Mosâmom.

Stejné jméno s velkým náskokem zvítězilo i v anketě Pražské Drbny. Hlasovalo pro něj 55 procent čtenářů. Druhé jméno Ekiba získalo 24 procent hlasů, třetí Elomo jen šest. 

ANKETA: Které jméno se vám pro malou gorilí samičku líbí nejvíc?

Alomo, Mobi či Boyô? Pro novorozenou gorilí samičku teď Zoo Praha hledá jméno a nechá na veřejnosti, aby ho zvolila v hlasování. Vybírat mohou lidé z desítky návrhů, které poslali děti i dospělí ze středoafrického Kamerunu. Žijí totiž poblíž...

Dalšími kmotry kromě pražského primátora dnes byli jeho náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti) a youtuber Karel "Kovy" Kovář.

Na veřejný křest samičky Mobi dorazil téměř trojnásobek lidí průměrné sobotní návštěvnosti v únoru. Průměrná návštěvnost v únorové soboty byla loňský rok 2300 lidí, dnes při křtinách zoologickou zahradu navštívilo přes 6500 lidí, uvedl mluvčí zoo Filip Mašek.

„Samička tráví od svého narození veškerý čas se svojí matkou, která ji vůbec nepouští. Evidentně je mláděti velmi dobře. My jsme rádi, že jsme nikdy neměli příležitost ji mít v rukou, neboť Duni ji neodkládá. Je to znamení, že Mobi je v pořádku," řekl kurátor savců Pavel Brandl.

V dubnu chovatelé očekávají první krůčky malé samičky okolo matky. „Se jménem jsme spokojení, protože je krátké, bude se dobře volat a není podobné žádnému jinému jménu ostatních goril," dodal.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 - samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. O dva roky později přivedla na svět samičku Duni.

Rozborem DNA z pupečníkové krve a pupečníku vědci zjistili, že malá gorila, která se v Zoo Praha narodila začátkem ledna, je samička. Jméno dostane v únoru, vyberou ho lidé ve veřejném hlasování. Mají deset možností, které vymysleli obyvatelé...

Zoo Praha očekává další gorilí mládě, matkou je třicetiletá Kijivu, Dunina babička. Otcem je taktéž samec Kisumu. Mládě by mělo přijít na svět asi za čtvrt roku.

Zoologická zahrada, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Rezervace Dja je největším výstavním prostorem trojské zoo. Prostory vedle goril nížinných obývají guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Eva Hradilová

Štítky zoo, Praha, gorila, jméno, křest

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pro malou gorilí samičku v pražské zoo vybrali lidé v hlasování jméno Mobi  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.