Počasí dnes2 °C, zítra2 °C
Středa 6. prosince 2023  |  Svátek má Mikuláš
Bez reklam

VIDEO: Na hlavním nádraží je k dostání filtrovaná voda zdarma jen s aplikací, Zelení to kritizují

Lidé, kteří prochází pražským hlavním nádražím, si ode dneška mohou natočit filtrovanou vodu do vlastní lahve zdarma. Jde to ale jen pokud mají aplikaci v mobilním telefonu, jinak zaplatí šest korun za půl litru. Automaty chce Správa železnic postupně rozšířit i na další nádraží v zemi.

Správa železnic umístila první automat na filtrovanou vodu na Hlavní nádraží v Praze v rámci projektu Železnice bez plastu. Chce tak snížit používání PET lahvích ve vlacích, kde jsou mnohdy i rozdávány zdarma.

„Hodně lidí volá po pitné vodě zdarma přímo na nástupištích. V zimních měsících to bývá problém, občas si také někdo zapůjčí baterii. Nepřetržitě jsme ji doplňovali, protože nebyla zavodněna kvůli mrazu,“ vysvětlil na slavnostním zprovoznění automatu generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Projekt je podle Svobody zkušební, budou sledovat zájem a na jaře čísla vyhodnotí. „Funguje vzdálená diagnostika, takže budeme vidět odběry,“ dodal Svoboda. 

Odběrem z aplikace Lokni si lidé natočí půl litru neperlivé vody zdarma, bez ní je to šest korun nebo osm za litr, ovšem jen platbou kartou. V nabídce je i voda perlivá. Aplikaci si lidé stáhnout do mobilního telefonu, zvolí tarif Nádraží a naskenují z telefonu svůj QR kód. Stroj jim pak vydá vodu. 

„V posledních třech letech se Lokni rozšířilo na velké většině českých vysokých škol, kde studenti vyměnili petky za plnění vlastních lahví. Dnes tu síť používá 75 tisíc studentů a deset až dvacet tisíc z nich si tu lahev každý den naplní,“ informoval zakladatel společnosti Lokni Martin Václavík, která první pítko provozuje. 

Hlavní nádraží nabídne cestujícím pitnou vodu zdarma. Jen s aplikací a půl litru na den

Správa železnic oznámila, že na dvanáct nádraží v České republice nainstaluje stanice na pitnou vodu, kterou si cestující načepují do vlastních lahví zdarma. Budou k tomu ale potřebovat aplikaci v mobilním telefonu a za den si natočí půl litru....

„Věřím, že i přes některé kritické myšlenky nebo názory, je ta naše služba skutečnou alternativou balené vody,“ řekl Václavík. Reagoval tak na příchozí zástupce strany Zelených, podle kterých by vodu měli poskytovat bez nutnosti použití aplikace. 

Právě ta ale podle Václavíka umožňuje to, aby byl systém udržitelný. „Ve chvíli, kdy jsou neomezená místa spotřeby a ta voda je tam ve špičkové kvalitě, mohou vznikat fronty lidí, kteří si cestou na chalupu čepují třeba pět litrů,“ vysvětlil.

Jak zmínil Svoboda, lidé, kteří nechtějí aplikaci nebo za vodu platit, natočit si ji mohou třeba na toaletách. Stanice je umístěna hned vedle nich, v koridoru v jižní části nádraží.

Pítko je napojedno na klasický vodovod, v přístroji je voda filtrována a projde i UV lampou. „Z vody odebereme veškeré chutě, pachy, chlor, rezidua léčiv, hormony,“ popsal Václavík. Běžná pítka podle Václavíka nenabízí stejně kvalitní vodu a mohou být zneužita třeba k vykonání osobní hygieny.

Provoz v rámci koncese hradí Lokni, stejně tak si i sama firma řeší reklamu, která je na pítku zobrazena. 

V průběhu dalších týdnů automaty spustí na nádražích v Kolíně, Hradci Králové, Náchodě, Děčíně, Plzni, Českých Budějovicích, Břeclavi a na Smíchově. Morava se dočká v druhé fázi

Hodnocení článku je 36 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Eva Hradilová

Štítky Správa železnic, Lokni, voda, automat, filtrace, Hlavní nádraží

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: Na hlavním nádraží je k dostání filtrovaná voda zdarma jen s aplikací, Zelení to kritizují  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.