Zájem o ubytování na vysokoškolských kolejích v Česku zůstává vysoký, v mnoha městech se proti loňskému roku ještě zvýšil. Poptávka přitom často převyšuje nabídku. Studenti tak musejí hledat ubytování v soukromých bytech, které ale bývají dražší. Koleje letos až na výjimky ceny ubytování nezvyšovaly. Cena ale vzrostla už před rokem kvůli zdražení energií a inflaci.
V současné době už jsou většinou kapacity kolejí plně obsazené a studenti tak mají šanci získat v nich ubytování, jen pokud se někdo odhlásí. To ovšem vyloučené není, od konce srpna a začátkem září se totiž situace rychle proměňuje. Studující mění rozhodnutí, někteří si například ve skupině domluví ubytování u soukromého ubytovatele.
Vysoká poptávka po kolejním bydlení je i ve dvou největších českých městech, tedy v Praze a v Brně. V hlavním městě zvedly ceny ubytování pouze Univerzita Karlova (UK) a Vysoká škola ekonomická (VŠE). Na UK činí cena za kolej v průměru 5600 korun na měsíc, na VŠE platí studenti zhruba 6000 až 7000 korun. V Brně zdražila pouze Veterinární univerzita, a to o pět procent. Zájem o koleje je v jihomoravské metropoli velmi vysoký. Například Mendelova univerzita, která má téměř 6500 lůžek, musela 1200 žádostí odmítnout.
O tom, zda studující získají místo na kolejích, rozhoduje především dojezdová vzdálenost z místa bydliště a možnosti dopravního spojení. Přednostně jsou tedy ubytováváni studující z větší vzdálenosti a ti, kteří mají složitější spojení. Navzdory vyšším cenám studenti upřednostňují pokoje s menším počtem lůžek, které jim nabízí vyšší komfort.
V Olomouci je zájem o koleje podle mluvčího Univerzity Palackého Egona Havrlanta nejvyšší za poslední roky. Loni se nedostalo asi na 20 procent žádostí, letos bude tento podíl zřejmě ještě vyšší. Ubytování od loňska nezdražilo. Ceny nezvýšila ani Západočeská univerzita v Plzni. Zůstanou v pásmu od 2860 korun měsíčně za čtyřlůžkový pokoj se sdíleným sociálním zařízením do 4990 korun za jednolůžkový pokoj se záchodem a koupelnou. V Liberci bude studenta ubytování na koleji stát měsíčně 3600 až 3720 korun, což je rovněž stejné jako loni.
Naopak zhruba o deset procent se zvýšily ceny kolejného na zlínské Univerzitě Tomáše Bati. Kapacita je přesto naplněná, a to navzdory tomu, že od loňska vzrostla. Mírné zdražení nesnížilo poptávku po kolejích ani na českobudějovické Jihočeské univerzitě. Místo momentálně není asi pro 200 zájemců. V Pardubicích zdražily koleje zhruba o pět procent, přesto kapacita nebude stačit pro všechny studenty tamní univerzity. V Ostravě letos ke zvýšení cen přistoupila jen VŠB-Technická univerzita Ostrava, a to asi o deset procent. Také tato škola už musela kvůli velkému zájmu odmítnout asi 300 studentů.
Plně obsazené jsou rovněž koleje v Jihlavě, cena je stejná jako loni. Rezervovaná všechna lůžka má Univerzita Hradec Králové, zájem stoupl asi o deset procent. Ani v Hradci se koleje nezdražovaly. Ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně ceny neplánuje zvýšit teď, ani v letním semestru. Očekává plnou obsazenost.
Pokud studenti místo na kolejích nezískají, musejí často hledat nájmy v soukromých bytech. Bývá to dražší varianta, ceny navíc proti loňsku vzrostly všude. Podle serveru Bezrealitky.cz se studentské byty v Praze pronajímají o 11 procent dráž než loni na konci prázdnin, v Brně zhruba o sedm procent dráž, v Ostravě o osm procent a v Olomouci o pět procent. Nižší by měly být ceny záloh, které pozitivně ovlivnilo stabilizovaní trhu s energiemi.
Největší poptávka je po bytových jednotkách s neprůchozími pokoji. Ideálně by měly být v blízkosti fakult nebo centra města. Tyto byty proto mizí z nabídek realitních kanceláří nejrychleji.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.