Počasí dnes13 °C, zítra11 °C
Pátek 31. března 2023  |  Svátek má Kvido

Vnitro udělilo Hradu pokutu šedesát tisíc za skartování tajných dokumentů

Ministerstvo vnitra udělilo Kanceláři prezidenta republiky pokutu šedesát tisíc korun za případ skartování tajných dokumentů. Národní archiv o pokutě rozhodl v září, Pražský hrad se proti verdiktu odvolal. Záležitostí se proto zabývalo ministerstvo vnitra.

 Kanceláři prezidenta hrozila pokuta až dvě stě tisíc korun. Hrad v minulosti opakovaně odmítl, že by porušil zákon.

Vnitro v rozhodnutí uvedlo, že Kancelář prezidenta za spáchané přestupky musí do 30 dnů po nabytí právní moci zaplatit pokutu šedesát tisíc korun. Výši pokuty úřad snížil o třicet tisíc korun. Povahu přestupků ministerstvo neupřesnilo. Podle rozhodnutí úřadu, které zveřejnil Radiožurnál , kacelář „si je vědoma své viny a odpovědnosti" za dva spáchané přestupky.

Národní archiv zahájil přestupkové řízení s Kanceláří prezidenta na konci června. Podnět mu dal Národní bezpečnostní úřad, který na Hradě na konci února kontroloval nakládání s utajovanými informacemi. Rozhodnutí o přestupku při nakládání s tajnými dokumenty vydal Národní archiv 13. září. O dva týdny později se proti němu Hrad odvolal.

Mynář koncem loňského listopadu podle médií nařídil skartaci tajných dokumentů. Mezi písemnostmi, které byly zničeny podle předpisů, se ocitly i dvě novější zprávy. Podle pracovnic Pražského hradu se tak stalo omylem. To, že byl tajný dokument skartován, zjistila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Její detektivové přišli na Pražský hrad zkontrolovat, zda někdo neoprávněně nemanipuloval se zprávou o výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku, ze kterého české tajné služby podezřívají příslušníky ruské tajné služby GRU.

Nejde o jediný případ, kdy Kancelář prezidenta čelila problémům kvůli nakládání s dokumenty. V červenci Český rozhlas-Radiožurnál uvedl, že zaměstnanec zahraničního odboru Pražského hradu dostal čtyřtisícovou pokutu od NBÚ, protože do manipulační knihy nezaznamenal dokument týkající se setkání ředitele zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka s bývalou čínskou velvyslankyní v Česku Ma Kche-čchin. Pracovník pokutu zaplatil, informoval rozhlas.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Kancelář prezidenta republiky, pokuta, dokumenty, tajné, zničení, Ministerstvo vnitra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.