Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

V Praze je přes jedenáct tisíc bytů na krátkodobý pronájem. Město se chce připojit k mezinárodní výzvě

Praha se připojí k výzvě několika evropských měst Evropské komisi, aby začala řešit celoevropskou regulaci platforem pro krátkodobé ubytování typu Airbnb. Dnes to schválili zastupitelé. Město také jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o národní regulaci, dva předchozí návrhy Sněmovna zamítla.

Amsterdam, Barcelona, Berlín nebo Vídeň

Výzvu Evropské komisi odeslali zástupci Amsterdamu, Barcelony, Berlína, Bruselu, Mnichova, Paříže nebo Vídně. Po dnešním rozhodnutím zastupitelů radní Hana Marvanová (za STAN) osloví města s tím, že se chce připojit. „Nejde o podpis nějaké smlouvy, je to jenom neformální připojení se k nějaké aktivitě," řekla. Jednání zástupců měst s Evropskou komisí by se podle ní mohlo uskutečnit v únoru.

Regulace je na dobré cestě

I když poslední dva návrhy ohledně krátkodobého ubytování Sněmovna zamítla, podle Marvanové je regulace na státní úrovni na dobré cestě. Ministerstvo pro místní rozvoj podle ní ustanovilo skupinu se zástupci Prahy, která se poprvé sejde začátkem února a bude připravovat návrh regulace. S podporou vlády bude mít podle radní návrh větší šanci na schválení.

Praha bude podle Marvanové požadovat, aby platformy povinně poskytovaly informace o počtu pronajímaných bytů. Město bude také chtít, aby mohlo samo tento typ služeb na svém území regulovat. Dalším opatřením má být posílení pravomocí sdružení vlastníků jednotek a novelizace stavebních předpisů, aby reflektovaly, že i obytné budovy jsou často v centru města využívány v podstatě jako hotely.

V Praze téměř 11 500 bytů

Podle Marvanové se v Praze ke krátkodobému ubytování využívá skoro 11 500 bytů. Až 80 procent bytů, které jsou "sdílené", se podle ní na platformách nabízejí celé, tedy bez sdílení ubytování s dlouhodobými obyvateli.

Ubytovací platformy kritizují zejména obyvatelé centra města, kteří si stěžují na noční hluk v ulicích i v domech, kde trvalé obyvatele nahrazují byty určené pro Airbnb a další podobné ubytovací služby. Podle předloňské analýzy městského Institutu plánování a rozvoje je tímto způsobem v nejužším centru Prahy pronajímána asi pětina bytů. Vedle Airbnb působí na českém trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals nebo Vrbo.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, EU, správa, byty, turistika, Praha, Airbnb, regulace, Amsterdam, Evropská komise, Hana Kordová Marvanová, Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky, Berlín, Vídeň, Barcelona

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Praze je přes jedenáct tisíc bytů na krátkodobý pronájem. Město se chce připojit k mezinárodní výzvě  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.