Už přes rok funguje v Praze aplikace Bez graffiti, kterou má staženou přes tisíc uživatelů. Ti od jejího spuštění v červenci minulého roku oznámili skoro sedm stovek nelegálních malůvek. Dostat se k vyčištění ale může trvat i měsíce.
Projekt spustila Praha ve spolupráci se svou společností Technologie hlavního města Prahy na začátku července minulého roku. „Na základě hlášení od občanů jsme napříč Prahou vyčistili řadu bytových domů i památkově chráněných objektů. Mezi nimi například Novoměstské hradby ze 14. století, pomník Barikádníci v Praze 7, fasádu vyšší odborné školy a střední průmyslové školy na Novém Městě, schodiště ve vestibulu metra Černý Most, budovu metra Ládví nebo zeď krčského hřbitova,“ uvedl v tiskové zprávě radní Jan Chabr (TOP 09).
Proces od nahlášení po samotné čištění trvá několik týdnů. Pokud se jedná o památkově chráněný objekt, může to narůst až k několika měsícům. S odborem památkové péče se totiž musí kvůli technologickému postupu projednat každý případ zvlášť.
„Nejprve musíme povrch fasády na čištění připravit, to znamená zbavit jej nečistot a mastnoty. Pokud je potřeba jej i lokálně vyspravit, provedeme drobné úpravy povrchů. Poté už můžeme za použití chemických prostředků přistoupit ke kýženému odstraňování graffiti. Po zaschnutí ještě naneseme odpovídající barevný nátěr a ve většině případů i tzv. antigraffiti nátěr, díky kterému dokážeme případné další graffiti odstranit pouhým proudem vody,“ vysvětlil místopředseda představenstva společnosti Tomáš Novotný.
Očištěná místa se kontrolují a případně znovu vyčistí. „To byl příklad Novoměstských hradeb. V loňském roce jsme vyčistili 90 metrů památky, přičemž vandalové na sebe nenechali dlouho čekat a gotické hradby znovu pomalovali. Letos jsme tak malůvky na stejném místě vyčistili znovu,“ dodal Chabr.
Technologie hlavního města Prahy pečuje o objekty ve vlastnictví města. Ty městských částí mají na starosti jednotlivé radnice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.