Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala dopoledne na pražském Malostranském náměstí za vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. V chladném lednovém počasí se jich sešlo několik desítek. O Babišově vydání jedná dnes v nedalekém sídle Poslanecké sněmovny její mandátový a imunitní výbor. Případ se týká údajného dotačního podvodu při výstavbě Čapího hnízda. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku.
Krátce poté, co výbor začal jednat, přišli demonstranti do blízkosti sněmovní budovy. Skandovali „Vydejte Babiše" a pískali. Měli české vlajky a transparenty s portrétem Babiše a nápisy „Babiš zadržen" či „Sorry jako". Na několik minut zablokovali Nerudovu ulici. Snažili se dostat i dále do Sněmovní ulice, tam je ale nepustili policisté.
Účastníci demonstrace se tak vrátili na Malostranské náměstí. Dohlížela na ně policie, na místě měla šest aut s majáčky a dvě dodávky. Do Sněmovní ulice se pak demonstranti snažili dostat ještě dvakrát s pokřikem „Babiše za mříže", bubnováním, hrkačkami a sirénami. Když se jim to nepovedlo ani napotřetí, tak místopředseda hnutí Jiří Janeček akci zhruba před jedenáctou hodinou ukončil.
Pondělí, 10. ledna 2022, 21:00
Když bylo po volbách jasné, že vítězem je koalice a éra Babišovy vlády skončila, zdálo se, že bývalý premiér je příčinou všeho zla. Nová vláda ještě nemá důvěru a už se na ni snáší palba kritiky. Mohou být lidé vůbec někdy spokojeni?
Zákon o právu shromažďovacím zakazuje demonstrace v blízkosti budov Parlamentu ČR a jmenuje konkrétní ulice, kde se shromáždění konat nesmějí. Sněmovní ulice je jednou z nich.
Případ Čapí hnízdo pokračuje třetí volební období. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát. Kromě předsedy hnutí ANO je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.
Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.