neděle 20. září 2020 Oleg

FOTO: Na dvě stě Bělorusů od rána čekalo v Praze na možnost volit

Na dvě stovky Bělorusů čekaly od dnešního rána před budovou velvyslanectví v pražské Troji na možnost odevzdat hlas v prezidentských volbách. Fronta postupovala velmi pomalu, protože v budově ambasády je pouze jedna volební místnost a hlasování komplikují zpřísněná bezpečnostní opatření, kdy není možné vnášet dovnitř žádná elektronická zařízení. Hlasování provázel poklidný protest odpůrců prezidenta Alexandra Lukašenka, kteří naproti ambasádě vyvěsili transparent odsuzující možné falšování výsledků. Situaci před velvyslanectvím sledovala policie, žádné konflikty ale nenastaly.

Běloruští občané v Česku mohli hlasovat v předběžném termínu od úterý do soboty, krajanské sdružení Bělorusové v ČR je však od toho odrazovalo, protože podle něj bývají předběžně odevzdané hlasy nejčastěji předmětem manipulace. Kryścina Šyjanoková z organizace Bělorusové v ČR řekla, že možnost hlasování předem využilo 198 lidí.

Dnes je ambasáda pro hlasování otevřena od 8:00 do 20:00. Už hodinu po otevření hlasovacích místností se ale vytvořila před velvyslanectvím dlouhá fronta, která postupovala velmi pomalu. Podle Šyjanokové se vzhledem k rychlosti hlasování dá očekávat, že volit stihne během dneška jen málo přes 200 lidí. Voliči přesto zůstávali dopoledne v klidu, mnozí si ale vytvářeli improvizované vějíře z kartonu, kterými se snažili ochlazovat.

Ambasáda kvůli koronaviru zavedla zpřísněná hygienická opatření, kvůli nimž je vstup do budovy možný jen v rouškách a s rukavicemi, voliči také musí mít vlastní psací potřeby pro úpravu hlasovacích lístků. Zároveň platí zákaz vnášení jakýchkoli elektronických zařízení do budovy, důvody tohoto opatření velvyslanectví nezveřejnilo. Podle Šyjanokové je ale jeho cílem znemožnit kontrolu výsledků hlasování pomocí elektronické platformy Golos, kterou vytvořila opozice kvůli obavě z falšování voleb.

Očekává se, že v běloruských volbách opět zvítězí Lukašenko, který zemi vede od roku 1994. Úřady z voleb vyloučily jeho dva hlavní soupeře, finančníka Viktara Babaryku a bývalého velvyslance Valeryje Capkala. Za nejvážnější Lukašenkovu soupeřku je nyní považována Svjatlana Cichanouská, která kandiduje místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

První odhady výsledků se očekávají krátce po 19:00, kdy se uzavřou hlasovací místnosti v Bělorusku. Bělorusové v ČR plánují na dnešní večer demonstraci na Václavském náměstí, při níž chtějí vyjádřit solidaritu s těmi, kdo při volbách trvali na uplatnění svých zákonných občanských a politických práv.

Autoři | Foto BLRČR

Štítky ČR, Bělorusko, volby, prezident

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.