Křižíkovy pavilony na Výstavišti v pražských Holešovicích hostí až do konce dubna největší putovní výstavu kosmonautiky současnosti – Cosmos Discovery. Expozice představuje stovky reálných exponátů, které se dostaly na oběžnou dráhu planety Země a některé z nich ještě dál. Na výstavě spolupracovali odborníci včetně americké NASA.
Jde o největší expozici, která putuje po světě a věnuje se cestování člověka vesmírem. Celá výstava působí jako návštěva kosmického městečka. Výstava připomíná historii pilotovaných kosmických letů od jejích počátků až po současné a plánované mise.
Zvláštní galerie je věnována misím Apollo a dobývání Měsíce, včetně originální trysky motoru rakety Saturn V a lodi Apollo 11. Také sovětský program Sojuz je zastoupen nejen samotnou kosmickou lodí Sojuz, ale především průchozím modelem orbitální stanice MIR, kde zažijete pocity kosmonautů v mikrogravitaci.
„Jedním z nejatraktivnějších exponátů je průchozí vesmírná stanice MIR. V ní zažijí návštěvníci pomyslný stav beztíže a přitom si prohlédnou vybavení stanice tak, jaké bylo na oběžné dráze země. Určitě zajímavé je také originální řídící centrum Houston nebo kokpit raketoplánu Columbia," řekla k výstavě mluvčí Květa Havelková.
Návštěvníci se na výstavě mohou seznámit také se všemi americkými raketoplány i ruským kosmoplánem. „Do výstavy bylo začleněno i mnoho informací o budoucnosti vesmírného výzkumu. Nechybí tedy plány na osídlení Marsu, máme tu sekci věnovanou společnosti Space X i dalším firmám a agenturám, které se na Mars chystají," doplnila Havelková.
Návštěvníky celou výpravou provede audioguide. Jako malý dárek obdrží každý návštěvník také Space Card - Kartu kosmonauta se jménem a krátkým životním příběhem reálného kosmonauta. „I tímto chceme návštěvníky vtáhnout do vesmírného děje. Při vstupu se pomyslně promění v kosmonauta a let do kosmu může začít," pověděla Květa Havelková.
Náročný výcvik kosmonautů i 3D technologie mohou odvážní návštěvníci vyzkoušet v interaktivním Cosmoscampu. K dispozici je několik VR (virtuální realita) instalací, díky kterým se návštěvníci ocitnou přímo na skutečné vesmírné misi. Pro odvážlivce je připraven takzvaný gyroskop, který zájemce roztočí v několika osách. Pro děti je pak připravena Dobrodružná stezka a dětská verze audioguidu. Výstava setrvá v Praze do 30. dubna 2020 a poté odcestuje do další světové metropole.
Více informací najdou zájemci zde.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.