Téma spojů a spojení dominuje výstavě, která je od pátku přístupná v galerii SmetanaQ Gallery na Smetanově nábřeží. Spojuje mimo jiné sedm autorů a tři kurátory. Ukazuje práce Jiřího Černického, Čestmíra Kafky, Karla Nepraše nebo Krištofa Kintery a potrvá do 10. dubna.
Tvůrci vycházejí z myšlenky, že umění přináší nejrůznější typy spojů, ať už technických nebo myšlenkových. Prolínají se v něm různé časy a světy, někdy zdánlivě nespojitelné. Prvotním podnětem pro vznik výstavy Spoje byla tvorba Jiřího Černického a Krištofa Kintery, kteří se zabývají tématem spojení a kombinují nadsázku s užitím současných technických prostředků.
Kurátoři Irena Velková, Jiří Machalický a Petr Novotný se ohlížejí až do 70. a 80. let minulého století, kdy malíř a experimentální umělec Čestmír Kafka vytvořil cyklus koláží, v nichž spojoval nalezené kusy papírů, které spolu původně nesouvisely. Nahodilé nalezené prvky ale nakonec vypovídají o charakteru všední skutečnosti.
Neděle, 13. února 2022, 09:30
Pohled na Vltavu a okolní krajinu před vznikem vltavské kaskády nabízí nová výstava na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Lidé si zhruba čtyřsetkilometrový úsek řeky projdou pomocí modelů, map, fotografií a některé části i ve virtuální realitě. Autoři a...
Sochař, kreslíř a grafik Karel Nepraš zase objevil ve svých objektech až výrazové možnosti instalačních materiálů. S osobitým smyslem pro absurditu, ironii a černý humor využíval ke své tvorbě třeba zdánlivě banální předměty běžné každodenní potřeby.
Malíř a experimentální umělec Bedřich Dlouhý vytvořil v 90. letech minulého století monumentální imaginární autoportrét, v němž dosáhl až dadaistického spojení nejrůznějších prvků. Kombinuje rozličné způsoby výtvarného sdělení.
Sochařka a multimediální výtvarnice Adéla Matasová zakládá řadu svých instalací a objektů na komunikaci s okolním prostorem. Pomocí zrcadlení, fotobuněk či dalších zařízení nechává svá díla reagovat na přítomnost diváka. Ryze technické principy propojuje s bytostně estetickým vyjádřením.
Malíř a básník Petr Veselý nechává prostoupit vnější prostor s vnitřním, prvky každodenního života s uměleckým projevem. Zabývá se i spojením různých nalezených prvků, čímž nepřímo navazuje na způsob tvorby Čestmíra Kafky, i když vychází z odlišného prostředí.
„V umění vznikají nejrůznější typy spojů. Objevují se tak nové souvislosti, které by nás nejprve nenapadly a kterými umělci obohacují naše vnímání skutečnosti. Spoje mohou být přirozené, nebo také nečekané či dokonce absurdní. V tvorbě často dochází k prostupování rozmanitých tvůrčích oblastí – výtvarného projevu se zvukem, poezie s koláží, přírodních věd nebo technických experimentů s vizuálním vyjádřením,“ řekl kurátor výstavy Jiří Machalický.
Čtvrtek, 27. ledna 2022, 13:00
Nový prostor pro umění s názvem Kunsthalle Praha zve zájemce na slavnostní otevření pro veřejnost, které se uskuteční 22. února 2022. Svůj oficiální příchod na scénu zahájí s výstavami Kinetismus: 100 let elektřiny v umění a Zengerova transformační...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.