sobota 8. května 2021 Statní svátek

Muzeum Kampa již restaurovalo dvě třetiny děl poškozených loňským požárem

Muzeum Kampa stále čistí umělecká díla, která loni v červenci zasáhl požár. Restaurátoři zatím opravili asi dvě třetiny poškozených děl, většina by pak měla být restaurovaná do června, podobně jako instalace nové strojovny. Skoro rok tedy zabere uvedení muzea a sbírek do původního stavu, uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, které muzeum provozuje, Jiří Pospíšil.

Požár obrazy ani sochy nezničil, poškodil je však toxický kouř

Loni v červenci vypukl požár u technické místnosti muzea. Kromě více než desetimilionové škody na objektu vyčíslilo muzeum na dva až tři miliony škodu na uměleckých dílech zasažených kouřem. Požár naštěstí obrazy ani sochy nezničil, poškodil je však toxický kouř, který vznikl hořením vzduchotechniky. Díla proto bylo nutno očistit a restaurovat.

FOTO, VIDEO: Kampu zahalil kouř. Hořelo v Sovových mlýnech

Technickou místnost Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů dnes zachvátil požár. Podle hasičů hořely elektrické rozvody. V péči záchranářů skončil jeden člověk. Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil v České televizi uvedl, že...

Podle Pospíšila poškozený areál Sovových mlýnů rekonstruuje Praha jako jeho vlastník. Nová strojovna bude obsahovat mimo jiné také novou klimatizační jednotku.

Muzeum stále není zrekonstruováno

Už to mělo být na jaře, město Praha to oddálilo s odůvodněním, že období covidu zkomplikovalo celou situaci. My to respektujeme, nerozporujeme to, ale stále ještě není muzeum zrekonstruováno. Je opraveno uvnitř, je nainstalována nová výstava Vladimíra Janouška, která je zavřená,“ uvedl Pospíšil.

Novou klimatizaci platí město ze své pojistky, nadace poté financuje restaurování děl. „V tuto chvíli jsou dvě třetiny zasažených děl očištěny, zrestaurovány. Byli bychom rádi, kdyby do června většina zasažené části sbírky byla očištěna,“ doplnil Pospíšil.

Podle něj loni muzeum skončilo ve ztrátě 15 milionů korun, což bylo způsobeno hlavně kvůli pandemii. „Ministerstvo kultury nám poskytlo náhradu ve výši šesti milionů korun. Muzeu Kampa to umožní přežít, ale mnoho projektů včetně velkých výstav, vydávání knih či akvizic jsme museli odložit,“ řekl.

Ve sbírce pro požárem zničené Muzeum Kampa se vybralo téměř 340 tisíc korun

Muzeum Kampa shromáždilo za čtyři měsíce ve sbírce téměř 340 tisíc korun. Informovala o tom mluvčí muzea Jana Pelouchová. Sbírku muzeum vyhlásilo po požáru, který ho v létě zasáhl a podle dřívějších zpráv napáchal škody za více než deset milionů...

Připadá mi, že budeme začínat od nuly.

Poškození instituce je podle něj kvůli opatřením proti šíření koronaviru výrazné. „Připadá mi, že budeme začínat od nuly. Muzeum živí restaurace, kavárna, hotel, živíme ho ze služeb, které jsou všechny covidovou krizí zasaženy,“ doplnil. Dalším zdrojem pro muzeum pak je vstupné na výstavy.

Praha získala objekt budoucího muzea od státu v roce 1997. Sběratelka Meda Mládková si pak Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka v muzeum obsahuje přes 220 obrazů Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Před smrtí v roce 2002 věnoval svou sbírku muzeu výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Facebook Museum Kampa

Štítky ČR, výtvarné, správa, Muzeum Kampa, umění, požár

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.