neděle 20. září 2020 Oleg

FOTO: Michal Škapa dnes vystaví svůj největší obraz. Plátno má přes čtyři metry

Výstava nazvaná Polis jednoho z nejvýznamnějších představitelů české graffiti scény Michala Škapy začne dnes v podvečer v pražské Galerii U Betlémské kaple. Mezi třemi desítkami pláten zobrazujícími motivy zhuštěné městské architektury vystaví Škapa, známý pod svým pseudonymem Tron, také svůj největší obraz, který vytvořil speciálně pro pražskou galerii. Výstava potrvá do 6. září.

Plátno o rozměrech 4,4 na 2,8 metru

Vystavená plátna zaměřená na městskou strukturu, která tvořil Škapa dva roky technikou airbrushe, odkazují k prolínavé vizuální estetice dnešních velkoměst. „Sumární pohled integrující sochařské monumenty do záběrů městské krajiny tentokrát více než kdy jindy zdůrazňuje ideologickou a systémovou složku současného života," uvedl Andrej Boloňský z galerie.

Součástí výstavy je i největší obraz, který kdy Galerie U Betlémské kaple vystavovala a zároveň největší obraz, který kdy Škapa vytvořil. Plátno o rozměrech 4,4 na 2,8 metru připravil Škapa galerii na míru. Škapa své velkoformátové obrazy v minulosti vystavoval ve veřejném prostoru, například na skladové hale sousedící s hlavní přistávací dráhou Letiště Václava Havla nebo na protihlukové stěně na pražském Veleslavíně. Nyní si návštěvníci budou moci takto rozměrná díla prohlédnout zblízka včetně všech detailů.

Zakladatel sítotiskové dílny Analog!BROS a spolupracovník labelu BiggBoss

Škapa vzešel ze silné streetartové generace takzvaných writerů poloviny 90. let a svoji minulost spojenou s graffiti dokázal zužitkovat v osobitém uměleckém přístupu a stylu, který dokázal z urbanistického prostředí přenést do galerijních prostorů a uměleckých sbírek. S jeho tvorbou je možné se setkat také na knižních, časopiseckých i hudebních přebalech. Ve své volné tvorbě se věnuje řadě formátů zahrnující nástěnné malby, akrylové rukopisné abstrakce, airbrushové figurativní kompozice i site-specific instalace.

Umělec patří do okruhu autorů pražské Trafačky, je zároveň zakladatelem sítotiskové dílny Analog!BROS a spolupracovníkem labelu BiggBoss. Účastnil se několika zásadních oborových prezentací včetně rozsáhlé mezinárodní přehlídky graffiti a streetartu Names z roku 2008. Česko reprezentoval na EXPO 2010 v Šanghaji.

Autoři | Foto Facebook Michal Škapa

Štítky umění, Michal Škapa, Tron, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.