Památkový ústav začne letos hledat dodavatele pro rekonstrukci Invalidovny

Autoři | Foto Národní památkový ústav

Národní památkový ústav letos začne hledat dodavatele pro rekonstrukci a vybudování přístaveb pražské Invalidovny. Barokní národní kulturní památku od Kiliána Ignáce Dientzenhofera mají doplnit dva nové objekty, které navrhl ateliér Petr Hájek architekti. Celková cena s vytvořením expozic v historické části se odhaduje na 2,15 miliardy korun s DPH.

Historický areál Invalidovny čeká památková obnova, poté by se měl otevřít pro veřejnost. Čtvercové nádvoří objektu by mělo být po rekonstrukci přístupné vchody přes křídla ze všech světových stran. V jednotlivých křídlech budovy vznikne edukační centrum, historická expozice, odborné pracoviště, laboratoř, zázemí tu najdou fondy NPÚ. Z Invalidovny se stane multifunkční kulturní centrum, uvedla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Vznik kulturního centra umožní umístění potřebných technologií do dvou přístaveb. Podle ředitelky NPÚ se původně uvažovalo o technologiích v podkroví, ale unikátnost krovu vedla k myšlence dostavby. Projekt získal územní rozhodnutí, v následujících dnech se očekává pravomocné stavební povolení.

V přístavbách směrem z Karlína k Vítkovu najde sídlo Pražský filharmonický sbor. Architekt Hájek navrhl sál pro 200 lidí se špičkovou akustikou, bude sloužit jako zkušebna a kongresové centrum NPÚ. Zároveň by pod pozemkem v jižní části mělo vzniknout podzemní parkoviště. „Předpokládáme, že bychom v polovině letošního roku vypsali veřejnou zakázku za dvě miliardy korun na dodavatele stavby," uvedla Goryczková.

Na rekonstrukci a dostavbách by se mělo pracovat od příštího roku do roku 2028. O rok později by se Invalidovna v novém měla otevřít pro veřejnost. O chystané rekonstrukci budovy mluvili zástupci NPÚ už při jejím přebírání v roce 2018. Podle trehdejších plánů měla být obnova za zhruba jednu miliardu korun hotová letos.

Invalidovna vznikala v letech 1731 až 1737 podle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera jako útulek pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935. Později v budově působil Vojenský ústřední archiv, výrazně ji poškodily povodně v roce 2002 a pak byla převedena na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Úřad původně chtěl památku prodat v dražbě, ale NPÚ ji jako příspěvková organizace ministerstva kultury získal v roce 2018 bezúplatným převodem.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kultura, památky, stavby, NPÚ, Invalidovna, Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.