Pražský magistrát získal od ministerstva životního prostředí dotaci zhruba 320 milionů korun na rekonstrukci sídla městského Institutu plánování a rozvoje v areálu Emauz. Rekonstrukce takzvaných Pragerových kostek je připravena, ale v posledních letech kvůli vysokým nákladům město řeší její financování. Magistrát získal také dalších 200 milionů korun na energetické úspory ve čtyřech školách.
Ministerstvo dotaci schválilo minulý týden. „Zahrne výměnu lehkého obvodového pláště, instalaci nového systému vytápění, chlazení a vzduchotechniky a rekonstrukci interiérů. Navíc vznikne nová fotovoltaická elektrárna a retenční nádrž," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
„Peníze na rekonstrukci zamíří z Modernizačního fondu, který se zaměřuje na zvýšení udržitelnosti veřejných budov," upřesnil na síti X náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).
Modernistický soubor ze 70. let minulého století, který navrhl Karel Prager, je v havarijním stavu a město jeho opravu připravuje několik let. Magistrát už má stavební povolení a v roce 2022 vypsal tendr na stavební firmu, v němž loni na jaře komise vybrala vítězného uchazeče. Městská rada však výsledek zatím neschválila, radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS) měl podle svých opakovaných vyjádření výhrady k ceně oprav a návratnosti investice.
„Za přidělení dotace jsme rádi a doufáme, že to napomůže rychlému zahájení rekonstrukce," řekl k tomu ředitel IPR Ondřej Boháč.
Za zahájení oprav vznikla petice s téměř 4000 podpisy a prosazuje jej zejména opoziční Praha Sobě. Rekonstrukci podpořila také Česká komora architektů, podle které jsou budovy architektonicky cenné. Zastupitelé letos v lednu schválili usnesení, kterým radě s termínem do konce dubna uložili úkol provést ekonomicko-provozní zhodnocení rekonstrukce s cílem snížit její celkovou finanční náročnost tak, aby ji bylo možné zahájit v letošním roce.
Tři administrativní budovy přezdívané Pragerovy kostky vznikly na zahradě Emauzského kláštera na přelomu 60. a 70. let minulého století. Po dokončení v nich bylo sídlo Projektového ústavu výstavby Prahy, kde působil i autor jejich návrhu Karel Prager, který je autorem i například budovy bývalého Federálního shromáždění. IPR v areálu sídlí od roku 2013, v roce 2017 v jedné z budov zřídil Centrum architektury a městského plánování (CAMP) určené pro veřejnost.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám