Praha získala zpět tři cenné listiny z období třicetileté války

Autoři | Foto Magistrát hlavního města Prahy

Do Prahy se po více než 80 letech vrátily tři vzácné listiny z první poloviny 17. století. Z Česka byly odvezeny během druhé světové války, skončily v Německu a Rakousku. Znovu byly objeveny loni při restitučním prověřování, které iniciovalo Generální ředitelství státních archivů Bavorska. Dokumenty se zařadí do sbírek Archivu hlavního města Prahy, až je prozkoumají odborníci, bude si je moci prohlédnout i veřejnost. Na tiskové konferenci to řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Primátor dnes převzal dva dopisy a jeden ochranný list z období třicetileté války. Z Prahy byly odvezeny za druhé světové války, kdy měl být Archiv hlavního města Prahy přetvořen na německý ústav. Celkem Prahu opustilo asi 100 cenných listin, které se vztahovaly k území tehdejší říše. Tři z nich byly nalezeny loni ve Státním archivu v Ambergu, Zemském archivu Badenska-Württemberska a v archivu šlechtického rodu Fuggerů.

Navrácení dokumentů je více než otázkou historickou, otázkou morální," uvedl při předání listin německý velvyslanec v Praze Andreas Künne. Zmínil, že uznání toho, co se v minulosti stalo, a řada drobných kroků, jakým je například vrácení listin, jsou cestou ke smíření.

Velmi mě těší, že můžeme tyto vzácné dokumenty vrátit na jejich původní místo a nabídnout je odborníkům ke studiu," řekl Svoboda. Zmínil také, že všechny tři listiny si bude moci prohlédnout veřejnost. „Předpokládám, že zhruba měsíc bude trvat analýza materiálu, eventuálně nějaké chemicko-mechanické ošetření. Potom budou určitě zařazeny mezi materiály, které má český občan možnost vidět," dodal Svoboda.

Prvním z navrácených dokumentů je dopis Jana Albrechta, hraběte Solmsko-Braunfelského, Kristianovi I., knížeti Anhaltsko-Bernburskému, z 16. srpna 1619. Týká se diplomatických aktivit v souvislosti s volbou císaře. Dopis je psán ve francouzštině a je částečně zašifrovaný.

Druhou listinou je dopis kurfiřta Maxmiliána Bavorského Hansi Fuggerovi z 3. března 1632, v němž je podrobně popsán druh výzbroje požadovaný pro chystanou válku. Tento tištěný dopis je napsán v německém jazyce s přípiskem.

Třetí dokument je ochranný list císařského polního maršála Johanna, hraběte z Aldringenu, z 28. listopadu 1633. Měl zabránit konfiskaci zásob obilí františkánského kláštera ve Villingenu. List je napsán v německém jazyce.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, Německo, správa, historie, památky, Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.