středa 27. května 2020 Valdemar

Koncert České filharmonie před prázdným Rudolfinem přinesl nemocnicím téměř pět milionů

Sobotní benefiční koncert České filharmonie pro dvě pražské a dvě brněnské nemocnice bojující s epidemií koronaviru vynesl 4,5 milionu korun. Informovala o tom Vladana Drvotová z agentury 2media. Částka se podle ní ještě může zvýšit, protože lidé mohou peníze posílat dál až do 3. dubna. Kvůli zákazu pořádání společenských akcí hráli hudebníci před prázdným hledištěm pražského Rudolfina. Lidé koncert mohli sledovat v České televizi nebo na internetu.

Smetana, Dvořák a Bach

Program koncertu nazvaného Pomáháme s Českou filharmonií tvořila díla Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Doplnila je jedna skladba Johanna Sebastiana Bacha. „Šíření koronaviru jsme všichni zpočátku sledovali s odstupem a říkali jsme si, že to snad brzy přejde a situace nebude až tak vážná," uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Výtěžek půjde čtyřem nemocnicím

Výtěžek benefice se rozdělí mezi čtyři nemocnice pečující o těžké případy lidí s koronavirovou infekcí. Konkrétně jsou to Nemocnice na Homolce, Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Nemocnice vybrané peníze použijí na nákup zdravotnických pomůcek, které nejvíce potřebují.

Epidemie koronaviru, která do Česka dorazila na začátku března, donutila filharmoniky zrušit řadu vystoupení. „Koncerty jsme museli zrušit, ale hned jsme začali přemýšlet i o tom, jak a komu bychom mohli pomoci, zvlášť když jsme sami zaznamenali tak ohromnou vlnu solidarity od našich posluchačů, kteří nechtějí vracet vstupné, aby zahladili vzniklé ztráty," vysvětlil Mareček, proč se filharmonici rozhodli uspořádat benefiční vystoupení.

Peníze lze poslat do 3. dubna

Během koncertu mohli diváci poslat libovolný příspěvek do veřejné sbírky organizované Nadací Via. Peníze do ní lze dále posílat na účet, prostřednictvím dárcovské SMS anebo služby Darujme.cz.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) také během koncertu představilo platformu Spojujeme Česko, která nabízí příklady spolupráce státu a firem při boji s nemocí COVID-19. Například respirátory, jež ve spolupráci s MPO a agenturou CzechInvest vyvinul tým z pražského Českého vysokého učení technického. „Podle nejnovějších informací tyto české masky, které splňují nepřísnější parametry FFP3, prošly certifikací i na sériovou výrobu, tak abychom v řádu několika týdnů dokázali vyrobit desítky tisíc kusů. Vláda se snaží chovat solidárně, první kusy proto dnes, v neděli 29. března, odlétají do Itálie," uvedl krizový manažer a koordinátor MPO Robin Čumpelík.

Autoři | Foto Facebook Česká filharmonie

Štítky koronavirus, hudba, koncert, Česká filharmonie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.