Pražská Galerie Kodl zahájí svoji výstavní činnost v novém roce 20. ledna výstavou malíře, grafika a ilustrátora Kamila Lhotáka, člena Skupiny 42. Prostřednictvím téměř sedmi desítek děl umožní zájemcům zdarma v sídle galerie na Národní třídě do 14. února zhlédnout celý vývoj umělcovy tvorby. Kurátorem výstavy je Libor Šteffek, autor několika publikací a dalších dokumentů o Lhotákově díle. Připravené jsou i komentované prohlídky s kurátorem.
„Na místě budou k dostání také autorovy nejnovější monografie Kamil Lhoták - Tisíc obrazů a Kamil Lhoták - Grafika a práce na papíru. Výstava je zčásti prodejní,“ uvedla za galerii Markéta Horešovská.
Kamil Lhoták (1912 až 1990) patří k nejoblíbenějším českým umělcům 20. století. Neprošel sice žádnou speciální akademickou průpravou, ale v kontaktu s uměním byl díky své matce už od svých mladých let. Setkávání s díly jiných autorů formovalo jeho uvažování o umělecké dráze, pro niž se rozhodl na konci 30. let.
V Lhotákových dílech lze nalézt kombinaci nostalgie, tesknoty a s odstupem času viděných příběhů. Jeho projev malířský, kreslířský a o něco později i grafický dává zdánlivě zcela nezajímavým místům a starým technickým předmětům neopakovatelnou poetiku.
Patřil k zakladatelům spolku výtvarníků Skupina 42, kteří se v tvorbě soustředili na město a vztah člověka a průmyslové civilizace. Osobitě poetickou malbou zachytil Lhoták počátky automobilismu a motorismu, letectví a především svět balonů a vzducholodí. Kromě hlubokého zájmu o cokoliv technického se dalším námětem pro Lhotáka stala Francie a především Paříž. Tento námět se objevuje v umělcových dílech po celou dobu jeho tvorby.
Svými obrázky doprovodil více než stovku knih, po druhé světové válce se jeho práce dostaly i na výstavy do zahraničí. Byl také členem Umělecké besedy a od roku 1945 i Sdružení českých výtvarných umělců grafiků Hollar. Zemřel v říjnu 1990 ve věku 78 let.
Lhotákův obraz Velký terč loni v Praze vydražili za 7,44 milionu korun, což je autorův rekord v tuzemských aukcích. Lhoták měl svůj obraz Velký terč z roku 1966 pověšený ve svém bytě a na sklonku jeho života v roce 1989 dílo získal kreslíř a karikaturista Ivan Steiger, který ho měl ve sbírce dalších 35 let. Dílo je nejrozměrnějším autorovým obrazem s motivem terče, který se nenachází ve státních galeriích, upozornil znalec Lhotákova díla Libor Štefek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.