Nejstarší keramická soška na světě je ode dneška znovu k vidění v Národním muzeu. Vzácnou Věstonickou venuši převezli z brněnského Moravského muzea za mimořádných bezpečnostních opatření, celá sbírka je pojištěna na víc než sto milionů.
Věstovnická venuše je součástí výstavy Nejstarší šperky a ozdoby těla, která potrvá až do konce února příštího roku. Kvůli velké hodnotě umístili do trezorových místnostní Historické budovy. Naposledy ji zde návštěvníci mohli vidět v roce 2014.
„Je úžasné, že máme opět možnost návštěvníkům Národního muzea ukázat originál Věstonické venuše. Věstonickou venuši zná téměř každý z učebnic dějepisu, ale jen málokdy je možné spatřit její originál na vlastní oči, protože jen výjimečně opouští trezor Moravského zemského muzea v Brně," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Kromě přes pětadvacet tisíc let staré venuše jsou vystaveny i starší artefakty nalezené u Dolních Věstonic, Pavlova, Předmostí a jeskyně Pekárny. Jsou to další figurky žeb, náhrdelníky, čelenky, náramky nebo prsteny. Některé jsou z mamutoviny, další z kostí, zubů, jantaru i lastur.
Převoz venuše probíhal za mimořádných bezpečnostních opatření, dohlíželi na ni ozbrojení policisté. Jak informovalo Národní muzeum, pojistná hodnota celé sbírky je víc než sto milionu korun.
Sošku venuše našel v roce 1925 tým archeologa Karla Absolona mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi ve zbytcích pravěkého ohniště lovců mamutů. Je velká 11,5 centimetru a je vyrobena ze směsi jemné hlíny a vody. Právě tím je jedinečná, mělo se totiž za to, že keramiku tehdy ještě neznali.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.