neděle 25. září 2022 Zlata

VIZUALIZACE: Libeňský most kromě rekonstrukce vylepší kavárny, kluziště i skatepark

Dlouho očekávaná rekonstrukce Libeňského mostu dostává podobu. V rámci oprav za víc než dvě miliardy korun se plánuje výstavba bezbariérových přístupů na Rohanský ostrov, kavárny a obchody pod konstrukcí a zimní kluziště a skatepark.

Obloukovou konstrukci chtějí zachovat

Kubistický most architekta Pavla Janáka z roku 1928 spojuje Holešovice Prahy 7 a Libeň prahy 8, nikdy nebyl opravován a je v havarijním stavu. „Samozřejmě stále platí, že zachováme to nejcennější, obloukové konstrukce, most přes Vltavu a oblouk přes bývalé východní rameno řeky. Obloukové konstrukce propojí nové mostní konstrukce tvarově vycházející z Janákových skic, aktuálně detailně dispozičně a tvarově navržené,“ uvedl na Facebooku radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Investorem projektu je Technická správa komunikací, hlavními architekty Petr Tej a Tomáš Cach z Bridge Structures.

„Díky těmto mostům se za povodní sníží hladina Vltavy v Karlíně o několik desítek centimetrů. Nové mosty doplníme o bezbariérové rampy na Rohanský ostrov, ze kterého se v budoucnu stane krásný park,“ dodal Scheinherr.

Podle webu Institutu pro rozvoj a plánování se také počítá s rozšířením chodníků a vznikem nových cyklopruhů v celé délce soumostí, které v budoucnu povedou z Holešovic až na Palmovku.

Oprava potrvá dva roky

Prostory pod rámovými konstrukcemi i historickými oblouky plánují architekti využít pro kavárny, obchody a další služby. K tomu by prostranství u mostu fungovalo v létě jako skatepark, v zimě jako kluziště.

Podle Scheinherra aktuálně probíhají projekční a přípravné práce, dvouletá stavba by pak měla začít v roce 2024. Rok kvůli rekonstrukci nebudou po mostě jezdit tramvaje, chodci a cyklisté se přes něj dostanou po provizorní lávce.

Podle ČTK radní v pondělí upravili některé podmínky ve studii opravy mostu jako polohu a konstrukci ramp, dispozici pilířů a umístění stromořadí. Byly to požadavky majitelů pozemků, které rekonstrukce zasáhne, společnosti České přístavy a projektantů.

Hodnocení článku je 56 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Dousek, Radovan Záborský

Štítky Libeňský most, rekonstrukce, vizualizace, TSK, veřejná doprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.