Dnes, 09:30
Stanice metra Flora na lince A se od začátku února do přelomu listopadu a prosince cestujícím uzavře. Důvodem je rozsáhlá rekonstrukce, která zahrnuje nejen modernizaci celé stanice, ale také výměnu více než 45 let starých eskalátorů a vybudování bezbariérového přístupu.
Stavební práce na kompletní rekonstrukci stanice metra Flora vstupují do hlavní fáze. Dopravní podnik oznámil, že stanice bude po ukončení provozu metra v neděli 1. února zhruba na deset měsíců zcela uzavřena. Uzavírka se dotkne nejen samotné stanice, ale také vestibulu a celého podchodu pod Vinohradskou ulicí.
Hlavním důvodem uzavření je výměna původních sovětských eskalátorů, které jsou v provozu více než 45 let. Stanice Flora má z nástupiště pouze jeden výstup, což neumožňuje zachovat bezpečný provoz během stavebních prací.
„Budeme měnit trojramenné schodiště s dopravní výškou 24 metrů. To je věc, která bude definovat čas těch deseti měsíců, proto je to takto dlouhá doba,“ řekl Jan Panuška, technický vedoucí oblasti podzemní stavby a technologie ze společnosti STRABAG, která rekonstrukci provádí.
Kompletní modernizace stanice a vybudování jejího bezbariérového přístupu začaly už na začátku října minulého roku. V současnosti jsou odstraněny podhledy ve vestibulu i v podchodu pod Vinohradskou ulicí, na nástupišti už nenajdete obklady stropů i stěn za kolejišti. Zároveň probíhá demontáž vybavení toalet i obchodů.
Paralelně pokračují práce v neveřejných technických prostorách stanice a na povrchu. Už nyní tam zhotovitelé hloubí stavební jámu pro budoucí výtahovou šachtu a nouzové schodiště. Aktuálně je vyhloubeno necelých deset metrů z celkových dvaadvaceti.
Po úplném uzavření stanice v noci z 1. na 2. února 2026 se práce rozběhnou v plném rozsahu. Jako první přijde na řadu demontáž eskalátorů a jejich strojovny. Zhotovitelské firmy budou pokračovat například se sanací průsaků ve všech částech stanice, instalací nových podpůrných zídek nebo výměnou desítek kilometrů kabelových rozvodů slaboproudu i silnoproudu. Předpokládaný termín otevření zmodernizované stanice je na přelomu listopadu a prosince letošního roku.
Čtvrtek, 9. října 2025, 16:00
Stanice metra Flora na lince A se po 45 letech od uvedení do provozu dočká první zásadní rekonstrukce. Během prací, které potrvají přes dva roky, postaví nové výtahy, vymění sovětské eskalátory za nové, vymění kabelové rozvody, osvětlení i...
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám