sobota 15. května 2021 Žofie

Část autobusů pražské MHD bude končit provoz už ve 22:30

Provoz na zhruba čtvrtině autobusových linkách pražské MHD bude kvůli koronaviru ukončen o asi hodinu a půl dříve než obvykle. Až do odvolání tak bude jezdit 38 linek pouze do 22:30. Vozy budou nově vždy zastavovat i v zastávkách na znamení. ČTK to dnes sdělila mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Od dnešního rána musí mít všichni cestující povinně zakrytý nos a ústa. Autobusy MHD od pondělí jezdí podle omezených jízdních řádů. Provoz metra a tramvají zatím omezen nebyl. Podrobné informace o omezeních MHD jsou na stránkách DPP.

Do pražské MHD už jen s rouškou. Zakrytá ústa a nos jsou povinné

V pražské MHD budou moci pasažéři cestovat jen se zakrytými ústy a nosem. Dnes odpoledne to oznámil primátor Prahy Zdeněk Hřib. Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky nebo využijete třeba šálu, všechno je lepší než nic,...

„Mimořádná opatření vlády, vyhlášení stavu nouze a karantény mají významný dopad na poptávku po přepravě v MHD. Po 22:00 se propad pohybuje mezi 76 až 79 procenty, v autobusových spojích v centru města v této době jezdí jednotky cestujících, v okrajových částech dokonce úplně prázdné spoje," uvedla Řehková.

Kromě zkrácení doby provozu bude u některých linek pozměněn jízdní řád. Týká se to autobusů číslo 101 a 108. Upraven bude tak, aby byly zajištěny spoje na směnný provoz pro Ústřední vojenskou nemocnici ve Střešovicích. zcela mimo provoz je linka AE na Letiště Václava Havla.

Dalším novým opatřením je automatické zastavování autobusů ve všech zastávkách, které byly dosud na znamení. Opatření platí od středečního zahájení provozu ve zhruba 04:30. Cestující tak nebude muset mačkat tlačítko stop a řidiči budou automaticky zastavovat na každé zastávce. Ve vozech pak navíc bude vypnuta klimatizace a vnitřní cirkulace vzduchu.

Strážníci kontrolují zakrytá ústa v MHD. Čtyřicet cestujících museli vykázat

Od úterý musejí mít pasažéři v pražské MHD zakrytá ústa i nos. Cestující mohou použít respirátory, roušky, šátky, šály nebo jiné tkaniny. Strážníci se na tuto povinnost zaměřili a máme dobrou zprávu. Až 95 procent cestujících toto opatření...

Vedení Prahy ode dneška nařídilo cestujícím nastupovat do všech vozů MHD se zakrytými ústy a nosem. Pokud to nedodrží, může je řidič vykázat. Kvůli ochraně řidičů byl už zakázán nástup do vozů předními dveřmi a zrušen prodej jízdenek u řidičů.

Mluvčí městské policie Irena Seifertová uvedla, že povinnost zakrýt si obličej dodržuje 95 procent cestujících. Strážníci podle ní od dnešní půlnoci, kdy opatření vešlo v platnost, zaznamenali 245 případů jeho porušení. Převážně se provinili cizinci, dodala. Provinilci vesměs respektovali upozornění, asi 40 jich bylo z MHD vykázáno, uvedla dále mluvčí. Na bezpečnost v MHD podle ní městská policie vyčlenila až 100 strážníků.

V Česku bylo k dnešnímu ránu 383 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je o 39 víc než v pondělí večer. Vyléčili se tři lidé. Laboratoře provedly 6302 testů.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky koronavirus, doprava, autobusy, omezení, MHD, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.