neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Dopravní podnik dezinfikuje autobusy, na řadu by mohlo přijít také metro

Pražský dopravní podnik pokračuje v mimořádných opatřeních, která mají za úkol snížit riziko nákazy koronavirem. Stále probíhá ozonizace interiérů flotily tramvají. Tento týden začala také dezinfekce ozonem u všech autobusů. V první fázi ji dopravní podnik spustil na Kačerově a v Řepích, postupně ji dopravní podnik rozšíří na ostatní garáže a nejspíš také na metro.

„Je to další z našich preventivních opatření, kterým chceme přispět ke zvýšení komfortu a pocitu bezpečí cestujících. Jednáme také s dodavatelem úklidu souprav metra, ve kterých chceme dezinfekci ozonem provést také. Našim cílem je nicméně i v oblasti úklidů a dezinfekce do budoucna využívat moderní a k povrchům šetrnější postupy účinné na dlouhodobější bázi,“ řekl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel dopravního podniku a dodal: „S ozonizací autobusů jsme začali o víkendu v garážích na Kačerově a dnes v Řepích, kde se prioritně zaměříme na autobusy, které jezdí na linkách na/z Letiště Václava Havla Praha. Další garáže budeme postupně přidávat. V této chvíli jsme schopni denně ošetřit ozonem zhruba 40 autobusů v závislosti na provozních požadavcích.“

Kvůli koronaviru zavřou školy. Stát ode dneška zakáže také akce nad 100 účastníků

Koronavirus si v Česku vyžádal další mimořádná opatření. Po dnešním jednání ministerstvo zdravotnictví s účinností od úterní šesté hodiny večerní zakazuje kulturní a sportovní akce nad sto osob, zavírají se od středy také všechny základní, střední...

A jak to celé probíhá? Dezinfekce jednoho standardního autobusu ozonem zabere minimálně půlhodinu. Na jedno vozidlo jsou potřeba dva generátory „aktivního kyslíku“. Po aplikaci ozonu je nutné z bezpečnostních důvodů minimálně 30 minut vozidlo nechat vyvětrat, aby koncentrace aktivního kyslíku klesla na přijatelnou úroveň, ve vysokých koncentracích je pro člověka toxický.

Touto metodou se dají odstranit nejen viry, ale také bakterie, houby, původce zápachu a je několikanásobně účinnější než dezinfekce běžnými chemickými prostředky, které dopravní podnik při úklidech tramvají denně používá. Vzhledem k plynnému skupenství se dostane do každé spáry, do všech pórů v interiéru vozidla. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto DPP

Štítky Praha, dopravní podnik, DPP, autobus, dezinfekce, metro, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.